Hamzadere-Koyuntepe Barajının mühendislik jeolojisi ve geoteknik incelemesi
  1. Tez No: 57477
  2. Yazar: ERTUĞRUL ORDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
VI ÖZET Toprak Dolgu Barajlar gibi önemli ve büyük yatırım gerektiren yapılarda ön incelemenin gereği,hem ekonomi hem de güvenlik açısından açıktır. Baraj yerinin yanlış seçimi ve/veya inşaat aşamasında kil çekirdeğin uygun şekilde oluşturulmaması pek çok mühendislik problemi yaratmaktadır. Bu problemler inşaat sırasında ve hatta tüm yapı ömrü boyunca etkili olabilmektedir. Bunların önceden tespit edilmesi arazi ve laboratuar çalışmalarının birlikte yapılması ile mümkündür. Bu çalışmada, homojen toprak dolgu tipinde tasarlanan Hamzadere Barajı'nın jeolojisi detaylı olarak incelenmiştir. Arazi çalışmalarından elde edilen mühendislik jeolojisi verilerinin yardımıyla baraj temelinin zemin şartlan ve depremselliği, tabaka, kıvrım ve/veya fayların mevcudiyeti, yeraltı su seviyesi vehareketleri belirlenmiştir. Baraj gövdesini oluşturacak dolgu malzemesinin geoteknik açıdan uygunluğu yapılan çeşitli deneylerle araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
vn SUMMARY Feasibility analyses are clearly needed for the sake of economy as well as safety in important and large investment-requiring earthfill dams. The wrong decision for the location of the dam and/or the improper construction of the clay core may cause many engineering problems that could prevail during its construction, and even through its whole functional life. The pre-evalution of such problems is possible by conducting in-situ and laboratory research in close collaboration. In this study the geology of the homogeneous earthfill Hamzadere Dam was investigated in detail. The engineering geology data obtained from in-situ studies was utilized in determining the various characteristic of the site: the conditions and seismicity; the existence of layers, folds and/or faults; and the ground water level and its movements. The geotechnical specifications of the fill material to be used for the construction of the dam body was determined through laboratory tests.