Davutpaşa Kışlası ve İstanbul kışlaları içindeki yeri
  1. Tez No: 57479
  2. Yazar: ZUHAL ÇETİNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NADİDE SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
ÖZET Osmanlı Askeri Mimarisinde, kışla yapılan önemli bir yer tutmuştur. Bunlardan stratejik olarak en önemlisi Davutpaşa Kışlası'dır; çünkü Rumeli'ye sefere çıkılacağı zaman ordunun ilk toplanma yeri her zaman bu kışla olmuştur. Çalışmamızın giriş bölümünde konunun amacı, kapsamı ve yöntemini içeren açıklamalar yapılarak konuya kısa bir giriş yapılmıştır. Birinci bölümde, Osmanlı Ordusu'nun kuruluşundan, düzenli-disiplinli bir ordu haline gelişine kadar olan aşamalardaki çadırlı ordugâh ve kışla mimarisine geçiş anlatılmıştır. ikinci bölümde, Osmanlı Devleti döneminde İstanbul'da inşa edilen kışlalar, günümüze ulaşamayan ve günümüze ulaşan kışla yapılan olarak iki ana başlıkları altında ele alınarak bu yapılar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, Davutpaşa Kışlası yapılarının tarihsel ve fiziksel verileri ile kışlanın kullanım evreleri incelenmiştir. Söz konusu yapılara ilişkin mevcut durum rölöveleri, eski fotoğraflar ve Sedat Hakkı ELDEN'in çalışmaları da dikkate alınarak restitüsyon projeleri hazırlanmış ve bozulma nedenleri incelenerek koruma önerileri oluşturulmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde, rölöve ve restitüsyon çalışmalarına dayanarak yapılar tek tek ele alınmış ve restorasyon önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Genel değerlendirme ve sonucun yer aldığı beşinci bölümde Davutpaşa kışlası yapılan; koruma ilkeleri açısından değerlendirilmiş ve İstanbul kışlaları tipolojik karşılaştırılması yapılmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Barracks had great importance through-out the Ottoman Military architecture. Davutpasha Barracks were the most important strategical ones because these barracks were the first place the whole army gathered up before going on a expedition to the Balkans. in the inroduction part, the goal, scope and procedure of the subject is examined. in the first part, the architecture of the military tents camp and barracks from the establishment of the Ottoman army until the period it became a orderly and disciplined army. in the second part, the barracks built during the Ottoman period are examined under two main titles which-are the ones that reached today and the ones that couldn't reach today. in the third part, Davutpasha Barracks1 historical and physical structure is examined. Their statical survey, photographs and studies of Sedat Hakkı ELDEMPs on restitution of the projects are being investigated so that the suggestions for protection can be formed. in the fourth part, depending on statistical survey and restitution studies, the buildings are being examined for suggestions on restoration. Finally, the fifth part is the general evaluation of the Davutpasha barracks. They are evaluated by the protection principles. The barracks in istanbul are also evaluated by its typically.