Konya-Güneysınır ilçesinde süt sığırı barınaklarının yapısal analizi
Analysis of the structural proporties of dairy cattle houses in Güneysınır-Konya
  1. Tez No: 574803
  2. Yazar: MAHMUT SAMİ ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUH UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma Konya ili Güneysınır ilçesindeki barınakların özelliklerini belirlemek amacı ile 25 adet süt sığırı işletmesinde yürütülmüştür. Araştırma sonucunda barınaklarda fiziki yapının yetersiz olduğu görülmüştür. İşletmelerin %33' inde hayvan başına düşen barınak taban alanı 2,17-4,00 m2/hay. arasında değişmektedir. Hayvan başına düşen hacim ise % 42,85'i 11.07-15.15 m3/hay. arasındadır. Barınaklarda hayvanlar için çevre şartlarının da yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Barınak yapı malzemelerinde, havalandırma ve aydınlatma sisteminde bazı eksiklikler analiz edilmiştir. Barınakların % 61,9' unda sağlanan aydınlanma oranı 0.77-3.00 arasında değişmektedir. Araştırma sonucunda, bölgede faaliyet yapan yetiştiriciler için, sorunlara yönelik çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted at 25 cattle business to determine structural properties of barns in Güneysınır- Konya. The result of research was showed that building structure is inadequate for animals. The floor area for at 33% of housesperanimal was 2,17-4,00 m2. The volume at 42,85% of per animal is generally between 11.07-15.15 m3. Environmental conditions for animals were found also inadequate in shelters. Building materials, ventilation and lighting system were poor analyzed in shelters. Enlightenment rate was 0.77-3.00 in 61,9% of the shelters. Inaddition environmental conditions were in sufficient for animals in shelter. Inregion barns were seen in sufficient situation in some building materials, ventilation and lightingsystems. Practical solutions were offered to farmer is rearing animal in region.