Comparing the effect of tablet, desktop, paper-pencil based drill practices on spatial skills of vocational high school students
Tablet, masaüstü bilgisayar ve kağıt-kalem tabanlı alıştırmaların meslek lisesi öğrencilerinin uzamsal yeteneklerine etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 574802
  2. Yazar: HÜSEYİN CAN ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DELİALİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın temel amacı meslek lisesi öğrencilerinin uzamsal yeteneğinin geliştirilmesinde tablet bilgisayar, masaüstü bilgisayar ve geleneksel kağıt-kalem uygulamalarının kullanımının karşılaştırılmasıdır. Çalışmanın amaçları doğrultusunda karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümü katılımcıların uzamsal kabiliyetlerindeki gelişim ve karşılaştırma için veri sağlarken, nitel bölüm katılımcıların tablet bilgisayarla uyumlu uzamsal yetenek yazılımı hakkındaki algılarının belirlenmesini amaçlamaktadır. Meslek lisesinde öğrenim gören 85 katılımcının 28'i tablet, 30'u masaüstü bilgisayar ve 27'si de kağıt-kalem grubunda olmak üzere üç grupta yer almıştır. Katılımcılara ön-test olarak zihinsel döndürme testi uygulanmıştır. Ön-test sonrasında, deney grubu araştırmacı tarafından geliştirilen uygulamayı tablet bilgisayarlar ile, kontrol grupları aynı içeriği masaüstü bilgisayarlar ve basılı kitapçıklar ile kullanmışlardır. Sekiz haftalık uygulama süresi sonrasında aynı zihinsel döndürme testini son-test olarak kullanılmıştır. Araştırmanın nitel bölümü için deney grubu katılımcıları arasından maksimum çeşitlilik yöntemiyle altı katılımcı seçilmiştir. Bu öğrencilerle görüşmeler yapılarak tablet bilgisayarla uyumlu uzamsal yetenek yazılımı hakkındaki algıları belirlenmiştir. Çalışma sonuçları uygulama sonrası tüm gruplarının uzamsal yetenek puanlarının anlamlı olarak yükseldiğini göstermiştir. Tablet, masaüstü ve kağıt-kalem gruplarının son-test puanları karşılaştırıldığında tablet ve masaüstü gruplarının kağıt-kalem grubundan anlamlı olarak daha yüksek son-test puanı aldığı, tablet ve masaüstü bilgisayar grupları arasında ise anlamlı bir puan farkı bulunmadığı görülmüştür. Ayrıca deney grubu ile yapılan görüşmelerde katılımcıların görüşleri öğrenmeyi kolaylaştırıcı özellikler, tablet bilgisayarların teknolojik değeri, tablet bilgisayarlar ve yazılımın teknik özellikleri, öğrenme ortamının içeriği ve motivasyonal faktörler temalarında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effect of using drill and practice applications in tablet computers, desktop computers and traditional paper-pencil booklets for enhancing the spatial skills of vocational high school students. For this aim a mixed-method design was used. Quantitative part was aimed to provide data about the development of spatial skills of three group and compare them. Additionally, qualitative part was aimed to seek how participants perceived about the tablet computer based drill-practice application. A total of 85 vocational high school students were divided into three groups with 28 in tablet computer group, 30 in desktop computer group and 27 in paper-pencil group. Mental rotation test was used as pre-test before the interventions. After pre-test, experimental group used the application in tablet computers, the two control groups used the same content with desktop computers and printed materials. At the end of the 8-week treatment period, all students received the same mental rotation test as post-test. For qualitative part of the study, six students were chosen using maximum variation sampling in accordance with their test scores and were interviewed to identify perceptions of the students about tablet computers. The results of the study showed spatial skill scores of all groups increased significantly after eight weeks of intervention. When the post-test scores of the tablet, desktop computer and paper-pencil groups were compared, it was seen that tablet and desktop computer groups had significantly higher post-test scores than paper-pencil group. However, there was no significant difference between tablet and desktop computer groups. The results of the content analysis on interview data revealed students' perceptions were gathered around five themes; facilitator for learning, technological value, the technical properties of tablet computers and software, the content of learning environment, and motivational factors.