Hidrolik akışkan destekli artımlı sac şekillendirme yönteminin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of incremental sheet forming method via hydraulic fluid
- Tez No: 574821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KÜÇÜKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bir ürünün düşünce halinden piyasaya sürülene kadar geçen zamanda önemli aşamalardan birisi de prototip üretim sürecidir. Prototip parça üretimlerinde seri imalat tekniklerini kullanmak maliyetli bir işlemdir. Bu sebepten ötürü esnek üretim yöntemleri geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden biri de özellikle otomotiv sektöründe tercih edilen artımlı sac şekillendirme (ASŞ)' dir. Bu tezde, ASŞ yöntemlerinden birisi olan tek nokta artımlı sac şekillendirme ile deneysel çalışmalar yapılmıştır. Bir CNC dik işleme tezgahında, bağlama aparatı yardımıyla sabitlenen 0,7, 1,0, ve 1,5 mm et kalınlıklarındaki sacların; yarı küresel bir takım kullanarak, 45º ve 60º duvar açılarında, konik ve prizmatik şekillerde, basınçsız, 0,2 ve 0,4 bar basınçlarda bir hidrolik akışkan ile desteklenerek şekillendirme işlemleri yapılmıştır. Malzeme olarak DP600 sac malzeme seçilmiştir. Bu malzemenin seçilmesinin en önemli nedenleri, otomotiv sektöründe giderek artan kullanımı ve daha önce yapılan çalışmalarda çok az tercih edilmiş olmasıdır. Bu çalışmanın diğerlerinden ayrılan önemli bir özelliği de; şekillendirme esnasında sac parçaların bir hidrolik akışkan sistemi yardımıyla alttan basınçlandırılmasıdır. Üretilen parçaların, et kalınlığı değişimi, CAD datadan sapma değerleri ve yüzey pürüzlülüğü değerleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important stages of a product from the thought stage to the market is the prototype production process. However, it is a costly process to use serial manufacturing techniques in production of prototype parts. For this reason, flexible production methods have been developed. One of these methods is incremental sheet metal forming (ISF), especially preferred in the automotive sector. In this thesis, studies were carried out with one-point incremental sheet metal forming which is one of the ISF's methods. In CNC vertical processing machine, metal sheets with thicknesses of 0,7, 1,0, and 1,5 mm, which were fixed with the aid of a clamping device, were produced by using a semi-spherical tool; at 45º and 60º wall angles; in conical and prismatic shapes; at unpressurized, a pressure of 0,2 and 0,4 bar environments where was supported by a hydraulic fluid. In studies, DP600 metal sheet was chosen as a material. The most important reasons for the selection of this material are its increasing usage in the automotive industry and the fact that it has been preferred very rarely in previous studies. An important feature of this study that differs from the others is that the sheet metal parts are pressurized from the bottom by means of a hydraulic fluid system during the process. The changes in the wall thickness, the deviation from CAD data and surface roughness values of the produced parts were investigated.