Trablusgarp vilâyeti üzerinde İtalya tehdidinin ortaya çıkışı ve Osmanlı Devleti'nin aldığı askerî-siyasî tedbirler (1881-1911)
The threat of Italy on tripoli and military-political measures taken by the Ottomans (1881-1911)
- Tez No: 574826
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
1878 Berlin Konferansı'ndan sonra Osmanlı Devleti'nin sahip olduğu topraklar, konferansa katılan Avrupalı devletlerce kendi aralarında pay edilmeye başlanmıştır. Dünya siyaset sahnesinde, Avrupalı büyük devletler arasında küçüklerden sayılan ve sömürgecilik yarışının arka sıralarında yer alan İtalya'nın bu talandan payına Kuzey Afrika sahillerinden Tunus ve/veya Trablusgarp düşmüştür. Ancak 1881'de Tunus'un, Fransızların eline geçmesiyle İtalya için Trablusgarp, tek seçenek olarak kalmıştır. Bu sebeple Tunus'un işgal edildiği tarihten itibaren İtalya, her ne pahasına olursa olsun Trablusgarp'ın alınması için hazırlıklara koyulmuş ve uygun fırsatın doğmasını beklemeye başlamıştır. Bu bekleyiş oldukça uzun sürmüştür. İtalya, Trablusgarp'a ancak 1911 yılında asker gönderme karar verebilmiştir. Trablusgarp'ta bir yılı aşkın bir süre savaşmasına rağmen somut bir galibiyet elde edemeden, Osmanlı Devleti'nin başka topraklarını tehdit altında bulundurup, denizlerini ablukaya alarak ve adalarını işgal ederek yıldırmaya çalışmıştır. Nihayetinde Balkan Harbi kapıya dayanınca da Osmanlı Devleti savaşı resmi olarak sonlandırmıştır. Bu çalışmada İtalya'nın Trablusgarp üzerinde nüfuz elde etme ve daha sonra da işgal etme emellerinin Osmanlı makamlarınca engellenmeye çabalaması konu edinilmiş, iki devletin 1911 yılından önceki askerî-siyasî durumlarına Trablusgarp özelinde ışık tutulmuştur. Osmanlı Devleti'nin Kuzey Afrika'daki bu son toprağında, er ya da geç karşılaşacağı İtalyan işgaline karşı, erken denebilecek tarihlerden itibaren giriştiği hazırlıklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After the Berlin Conference of 1878, the territories of the Ottoman Empire began to be shared among the European states participating in the conference. In the world political scene, Italy; which is considered to be one of the smallest states of the European Powers and is at the back of the colonial race. Tunisia and/or Tripoli from the North African coast fell to the share of this looting for Italy. However, in 1881, with the conquest of Tunisia by the French, Tripoli remained the only option for Italy. For this reason, from the date of the occupation of Tunisia, Italy; at any cost to prepare for the acquisition of Tripoli and began to wait for the appropriate opportunity to arise. This waiting took quite a long time. Italy could only decide to send troops to Tripoli in 1911. Although Italy fought for more than a year in Tripoli, they never win a solid victory. They tried to intimidate the other territories of the Ottoman Empire by threatening them, blockade their seas and occupied their islands. Finally, when the Balkan War was turned up, the Ottoman Empire officially ended the war. This study is aimed to shed light on the military-political situation of the two states before 1911 by trying to obscure Ottoman attempts for the prevention of Italy's acquisition of soft power and occupying on Tripoli. In this last territory of the Ottoman Empire in North Africa, the preparations for the Italian invasion starting from the early, that they will encounter sooner or later, dates are examined.