Çölyak hastalığı konusunda hekimlerin farkındalığı ve eğitimin etkisi
Physicians' awareness on celiac disease and the impact of education
  1. Tez No: 574829
  2. Yazar: AYŞE SÜMEYRA KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN DR.İRFAN ŞENCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve Amaç: Çölyak hastalığı yaşamın her döneminde görülebilen genetik zeminli, sistemik otoimmün bir hastalıktır. Hastalığın ortaya çıkışı, gluten prolaminlerini içeren buğday, arpa ve çavdarın diyetle alımıyla tetiklenmektedir. Hastalığın yaklaşık prevalansı %1 civarında olup, farkındalığın artmasıyla bu oranın artması beklenmektedir. Çölyak hastalığı diğer hastalıklarla benzer bulguları taklit etmesi, az görülen bir hastalık olarak bilinmesi vb. nedenlerle tanı oranı azdır ve hastalar geç tanı almaktadır. Biz de bu çalışmayla hekimlerin farkındalık oranlarını değerlendirip, verilen Çölyak eğitiminin farkındalık oranına katkısını araştırdık. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız kesitsel tarzda hazırlanmış bir ön test-son test uyumluluk çalışmasıdır. Çalışmamıza 9 Mayıs 2019 Çölyak Günü kapsamındaki toplantıya iştirak eden aile hekimleri dahil edildi. Hekimlere toplantının hemen öncesinde ön test dağıtıldı. Katılımcılara Çölyak hastalığı hakkında bir eğitim modülü sunuldu ve sonrasında son test uygulandı. Ön test ve son test eşleştirildiğinde 88 hekimin anketleri incelemeye alındı. Ön test ve son test yanıtları arasındaki analizlerde nominal ölçekli bilgiler için Kappa katsayısı, ordinal ölçekli sorular için Kendall's tau-b uyuşum değerleri hesaplandı. Çalışma ortamında Çölyak hastaları ile karşılaşma durumuna göre ikili lojistik regresyon modeli oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
AIMS AND OBJECTIVE: Celiac disease is a genetic in origin, systemic autoimmune disease that can be occur at any stage of life. The onset of the disease is triggered by dietary intake of wheat, barley and rye containing gluten prolamines. The approximate prevalence of the disease is around 1% and this rate is expected to increase as awareness increases. Due to Celiac disease mimicking the symptoms of other diseases and being known as a rare disease, the diagnosis rate is low and patients are often diagnosed late. In this study, we evaluated the awareness rates of physicians and investigated the effect of Celiac training on awareness rate. MATERIALS AND METHODS: Our research is a pre-test and post-test compatibility study prepared in cross-sectional style. Family physicians who participated in the meeting on May 9, 2019 Celiac Day were included in our study. The pre-test was distributed to physicians just before the meeting. A training module on Celiac disease was presented to the participants and a final test was performed afterwards. When the pre-test and post-test were matched, the questionnaires of 88 physicians were analyzed. Kappa coefficient was calculated for nominal scale information and Kendall's tau-b correlation coefficient for ordinal scale questions were calculated In the analysis between pre-test and post-test responses. A binary logistic regression model was created according to the situation of encountering celiac patients in the study environment.