Patent verilebilirlik şartları
patentability requirements
  1. Tez No: 574830
  2. Yazar: MUTEBER ŞANKAZAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın merkezinde 10 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren 6769 sayılı SMK kapsamında patent verilebilirlik kriterleri bulunmaktadır. Konunun bütün taraflarıyla tam olarak ortaya konulabilmesi için patent hukuku kapsamında yer alan literatür taranarak, ilgili Yargıtay kararları incelenmiştir. Bilgi ekonomisinin tüm diğer sektörlerin önünde yer aldığı bir dünyada bilim ve teknolojide öncü, sanayide güçlü bir ülke olabilmenin en önemli şartlarından birisi hiç şüphesiz yaratıcı fikirlerin ortaya konulabileceği hukuk güvenliğinin sağlandığı bir ortam yaratılmasıdır. Bu sebeple tarihsel süreç içerisinde buluşa konu olan ürünlerin ekonomik değerlerinin önemi arttıkça bu konuya gösterilen önemde artmıştır. Patent hukuku teknolojik ürünlerin yer aldığı alanda yaratıcı kişilerin fikri haklarının korunması ve konunun bütün taraflarının güvenli bir alanda hareket edebilmesi için uygun ve güvenli koşullar yaratılması için önem taşımaktadır. Bu sayede teknik niteliği haiz orijinal fikirlerin kamuya açıklanması ve toplumumun tamamının bu açıklamadan faydalanması; başka bir deyişle buluş yapmanın özendirilmesi, buluşların ticarileşmesi ve toplumun refahının artması öngörülmektedir. Bir ülkede kanun koyucunun öngördüğü şartları haiz olan yaratıcı fikirlerin devletin yetkili organı tarafından tescil edilmesi sonucunda verilen belgeye patent adı verilir. Öngörülen bu şartlar ülkenin bilim, sanayi ve teknoloji politikasının da göstergesidir. Patent kanununda belirlenen tüm kriterlere uygun olan buluşlara verilen patent belgesi belirli bir süre içerisinde buluşa dair tüm semerelerden sadece hak sahibinin yararlanmasını sağlayacak güçlü bir tekel hakkı sağlaması nedeniyle büyük bir önem taşımaktadır. Patent verilebilirlik şartları hangi buluşların bu korumadan 7 yararlanacağını belirlediği için patent hukuku içerisinde önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde patent verilebilirlik şartları 6769 sayılı SMK'da yenilik, buluş basamağı ve sanayiye uygulanabilir olma şeklinde öngörülmüştür. Teknolojinin herhangi bir alanında gerçekleştirilecek buluşlar ancak bu şartları birlikte sağlamak kaydıyla patent belgesi alabilirler. Çalışmamız içerisinde Patent Verilebilirlik Şartları üç ana bölüm ve yeterince alt başlık açılarak incelenmiştir. Buna göre giriş kısmında konunun önemi, sınırları, bazı kavramların açıklanması ve fikri mülkiyet haklarının tarihsel gelişimi yer almakta; birinci bölümünde, patent kavramı, patent türleri, patent hakkı, bu hakkın önemi ve işlevi açıklanmakta ve patent hukuku alanındaki önemli ulusal ve uluslararası düzenlemelere yer verilmektedir. İkinci bölümünde, patent verilebilirlik şartları incelendikten sonra; üçüncü ve son bölümünde, patent verilemeyecek konu ve buluşlara yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise çalışma konumuzla ilgili değerlendirmelerimiz ve görüşlerimiz yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The focus of this study is the patentability criteria stipulated by the Industrial Property Law number 6769 which came into effect on 10 th of January 2017. In order to completely present the matter in its all dimensions, the patent law literature was reviewed, and related Supreme Court decisions were examined. In a world where information economy is ahead of all other industries, one of the most important conditions of being a country pioneering in science and technology and strong in industry is, of course, to create an environment ensuring reliability of law to encourage the presentation of innovative ideas. Thus, the level of importance attached to the matter has gradually risen in the historical process, as the economic value of the products of inventions increased. Patent law is important from the point of creating secure and reliable conditions for the protection of the intellectual rights of inventors and providing a secure space of movement for all parties of the matter in the field of technological products. In this way, it is aimed to have original ideas with important technical aspects shared with the public and put them into the use of the whole society, in other words, encourage inventions, facilitate the commercialization of inventions and increase the general level of wealth of the society. Patent is the document granted as a result of the registration made by the competent government authorities for innovative ideas which meet the conditions stipulated by legislative bodies. Conditions stipulated in this regard also reflect the general science, industry and technology policy of the country. Patents, granted for inventions that meet all the criteria set out by the patent law, are very important, 9 since they give a strong monopoly right to ensure that the right holder is the only beneficiary of all benefits provided by the invention for a certain period. Patentability conditions are of importance in patent law, since they determine the inventions eligible for the said protection. In our country, patentability conditions are stipulated as novelty, inventive step and applicability to industry by the Industrial Property Law number 6769. An invention in any field of technology may receive a patent only if it meets the abovementioned conditions. In this study, Patentability Requırements are reviewed three main chapters by opening several sections. In this direction, the importance and limitations of the matter, certain definitions and historical evolution of intellectual property rights are explained in the introduction chapter, while the patent notion, patent types, patent rights and their importance and functions are reviewed in the first chapter. After the patentability conditions are reviewed in the second chapter, subjects and inventions that are not eligible for patent are described in the third, and the last, chapter. In the conclusion chapter of the study, our considerations and opinions on the matter are presented.