Development of a decision support system for employee scheduling problem in hospitality sector: A case study in a Turkish firm
Karşılama sektöründe çalışan çizelgeleme problemi için karar destek sistemi geliştirilmesi: Bir Türk işletmesi örneği
- Tez No: 574862
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞAH KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışan çizelgeleme problemleri birden çok çalışanın bir arada çalıştığı birçok organizasyonda ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma çalışanların çeşitli etkinliklerde konukları karşılayıp, konuklarla iletişim kurduğu karşılama sektöründeki çalışan çizelgeleme problemini ele almaktadır. Problemin içeriği farklı yetenekteki çalışanların düzenlenen farklı zorluk ve karmaşıklık seviyesindeki etkinliklere atanmasıdır. Çalışma kapsamında maliyet ve servis kalitesi açısından daha iyi çalışan çizelgeleri üreten bir çözüm yöntemi sunulmuştur. Sunulan çözüm yöntemi maliyet ve servis kalitesine ek olarak çalışanlar arasındaki dengeli iş yükü dağılımını da dikkate almaktadır. Geliştirilen çözüm yöntemine duyarlılık analizi uygulanmış ve metodun girdi parametrelerindeki küçük değişikliklere karşı dayanıklı olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışma karşılama sektöründeki bir firma için karar destek sistemi tasarlanmasına odaklanmıştır. Karar vericilere çalışan çizelgelemesi oluşturmakta yardımcı olmak için kullanıcı dostu ve Microsoft Excel tabanlı bir karar destek sistemi tasarlanmıştır. Karma tamsayılı programlama modellerini içinde barındıran karar destek sisteminin detayları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Employee scheduling problems arise in many environments where a group of employees works together. This study deals with the employee scheduling problem in hospitality sector where the employees are supposed to greet and communicate with the guests in the events. The content of the problem is assigning different skilled employees to the events which have different complexity and difficulty levels. We propose a solution method which aims to create better employee schedules in terms of cost and quality of the service. Moreover, the proposed solution method takes workload balance among employees into consideration. Sensitivity analysis is conducted and it is observed that the results of the proposed method are robust against small changes in the input parameters. This study focuses of establishment of a decision support system for a Turkish firm in hospitality sector. Specifically, a user-friendly Microsoft Excel-based decision support system is designed to help the decision maker in composing the employee schedules. The details of the decision support system into which the mixed integer programming models are integrated are provided.