Yeni bir AC-DC anahtarlamalı güç kaynağı tasarımı ve çerçekleştirilmesi
- Tez No: 57488
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ GÜLGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Günlük hayatta ve endüstride kullanılan elektronik cihazların bir çoğu doğru akımla çalışır. Küçük güçlü cihazların beslenmesinde gerilim küçük ise pil veya akümülatör kullanılabilir. Büyük güçlerde bu çözüm pratikliğini kaybeder. Yüksek güçlü cihazlar için gerekli gücün alternatif gerilim şebekesinden doğrultarak elde edilmesi daha uygun ve ekonomik olur. Alternatif şebeke geriliminde doğru gerilim elde etme işlemine doğrultma denir ve bu işlemi gerçekleştiren düzeneğe doğrultucu adı verilir. DC gerilim elde etmenin en klasik yolu lineer güç kaynaklan olarak bilinen devrelerden yararlanmaktır. Bu tip kaynaklar birçok yerlerde kullanılır. Çıkış geriliminin sabit ve düzgün olması gibi ihtiyaçları mümkün olduğu kadar karşılar. Yük veya giriş gerilimindeki değişikliğe karşı çok küçük çıkış gerilimi değişimi, geniş ayar sahası, basit kısa devre koruması ve az sayıda eleman ile çok basit bir yapısının olması gibi avantajlara sahiptir Diğer bir taraftan, ağır ve pahalı trafo kullanma zorunluluğu, büyük hacim ve ağırlık, düşük verim gibi dezavantajları vardır Özellikle yüksek güçlerde verimin düşmesi ve hacmin aşırı derecede artışı anahtarlamalı güç kaynaklarının geliştirilmesine sebep olmuştur. Anahtarlamalı kaynaklarda ya direkt olarak yada trafo yardımı ile bir de kaynak elde edilir Duyulabilir frekans bölgesinin üzerindeki bir frekans ile bu de gerilim kıyılır, tekrar dönüştürülür ve doğrultulur. Bu daha karmaşık devre demektir Her nekar küçük ise de çıkıştaki doğal dalgalanma ve elektromanyetik girişimin üstesinden gelinmelidir. Diğer taraftan verim %70-95'e kadar yükselmektedir
Özet (Çeviri)
SUMMARY Most of the electronical equipments which are used in industries and casual life is supplied direct current. If the power of equipment is small, dry cell or storage battery is used. At high powers, this is useless. It will be more economical, if the power is obtained from main supply by using rectifiers for high power apparatus. Getting dc current from ac supply is called rectification. The classic way of obtaining dc voltage is using of lineer power supply. This type of supplies is used in lots of systems. Lineer power supplies meet constant output voltage. They have simple protection circuit for short circuit and require not many components. Also their construction is not complicated On the other hand, the necessity of using heavy and expensive transformer, being bulky and heavy, and having small efficient are most important disadvantages of them. Especially at high powers, decreasing the efıcıency and the extremely increasing volume has resulted to improve swithing power supplies(SMPS). In a SMPS dc current is obtained either direct or using high frequency transformer. DC current which is obtained from the ac main via rectifiers is chopped at high frequencies and then pass throgh a filter. If a transformer is used for isolation and changing the value of voltage, it is established between filter and chopped dc current. They have more complicated circuits They give out magnetic interference and have small riple at output. On the other hand, they have an efficiency of 80-90 percent