Peyzaj planlamada yaya mekanlarında kullanılan döşeme kaplamaları
- Tez No: 57487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TUNBİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
TÜRKÇE ÖZET Dış mekanda kullanılan döşeme kaplamalarının irdelenmesi olan bu tez konusu, dış mekan planlamalarında özellikle sert zemin oluşturulmak istenen yüzeylerde, hangi döşeme malzemelerinin kullanılabileceği, bu malzemelerin boyutlarının, biçimlerinin, renk ve dokularının neler olabileceği konularında mimar-peyzaj mimarlarının planlama çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla yapılmış bir çalışmadır. Bu tezde öncelikle döşeme kaplamalarının tarihsel gelişimi ele alınmış, daha sonra döşeme kaplamalarının kullanıldıkları yaya mekanları işlevlerine göre ayrılıp, bu mekanlarda kullanılan döşeme kaplamalarının hangi özellikleri taşıması gerektiği belirtilmiştir. Daha sonra, döşeme kaplam al an kullanım yoğunluk! arına göre sınıflandırılarak, asıl tez konusunu oluşturan döşeme kaplaması olarak kullanılan malzemelerin tanıtımı yapılmıştır. Bu malzemeler; taş, toprak, çimento, ahşap ve petrol esaslı malzemeler adı altında 5 ayrı grupta incelenmiştir. Bu gruplardaki herbir malzeme hakkında uygulama ile ilgili bilgiler, uygulama alanlarına ait örneklerle birlikte sunulmuştur. Sonraki bölümlerde, döşeme malzemeleri ile birlikte kullanılan yardımcı elemanlar olan bordürler ve ızgaralar ele alınmıştır. Son bölümde, döşeme kaplamalarının fiziksel, kimyasal ve estetik özellikleri gözetilerek, yaya mekanlarının planlamasında tasar ilkelerinden yararlanılarak yapılacak düzenlemelerin özelliklerinden söz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This external paving project for especially at the surfaces that are desired to be made hard, is to determine which of the paving materials to be used, the dimensions, shapes, colours and textures of these materials and to help the architects-landscape architects with the planning of their projects. First of all, the historical development of the external pavings is discussed, then classifying these external pavings into sub-classes with respect to their usage areas in pedestrian sights, the qualifications that these external pavings have to satisfy in these sights are determined. From now on, classifying the external pavings according to their frequent usages, the information of the materials used in external paving, which is also the core of this project, is given. These materials are discussed in 5 groups which are stone, soil, concrete, wood-made and oil-made. The information related to the practice of these materials of different types is given with the examples regarding practise areas In further sections the so-called“supporting elements”, the kerb stones and greatmgs, that are used with the paving materials declared are explained. In the last section, taking physical, chemical and esthetical aspects at the external pavings into consideration and making use at the planning rules of the pedestrian areas, the qualifications of the regulation to be done are described.