Araştırma üniversitesi kütüphanelerinde e-kitap koleksiyonu oluşturma
Creating e-book collection in research university libraries
- Tez No: 574880
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH RUKANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Teknolojinin bilgi hizmetleri alanında kütüphanelere kazandırdığı kaynaklardan biri de e-kitaplardır. Elektronik kaynakların önemli bir bölümünü oluşturan e-kitaplar kütüphanelerin bilgi hizmetleri alanında hizmetlerini zenginleştirmesine olanak sunmuştur. Teknoloji aynı zamanda kütüphane kullanıcı davranışlarını da değiştirmektedir. Klasik kütüphanelerde bilgi hizmetleri kullanıcıları kütüphane binasına veya belirli ortamlara kayıtlı bilgi kaynaklarına bağımlı kılmıştır. Ancak elektronik kaynaklar ile kullanıcılar kütüphane ile sınırlı alanların dışına çıkarak elektronik ortamda kaynaklara erişim sağlayabilmişlerdir. Bu değişim elektronik kaynakların yönetimi için politikaların geliştirilmesini gündeme getirmiştir. Gelişimin ve değişimin oldukça hızlı olduğu e-kitap teknolojisi için kütüphanelerin kendine özgü politikalar üretmesi, kaynakların verimli kullanımı açısından önemlidir. Ülkemizde“araştırma üniversitesi”olarak belirlenen üniversitelerin kütüphanelerinde elektronik kaynakların yönetimi konusunda belirlenen politikalar eksik, yetersiz veya tanımlı değildir.
Özet (Çeviri)
E-books is one of the sources that is provided to libraries in the field of information services by using technology. The e-books, which constitute an important part of electronic resources, have enabled libraries to enrich their services in the field of information services. Technology also changes the user behavior of the library. In classical libraries, information services have made users dependent on library resources or sources of information registered to specific environments. However, with the help of electronic resources, users have been able to access resources in electronic environment by going beyond the limited space of the library. This change led to the development of policies for the management of electronic resources. For e-book technology where development and change is quite rapid, libraries are important in terms of the efficient use of resources. In our country, the policies determined in the management of electronic resources in the libraries of universities which are designated as Research University are incomplete, inadequate or defined. Therefore, the use of resources is not sufficient in terms of quality and quantity.