Aristoteles'te etik-mutluluk ilişkisi
The relationship between ethic and happiness in Aristotle
  1. Tez No: 574881
  2. Yazar: ESRA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bugün olduğu gibi geçmişte de insanın mutluluğa olan arzusu kalıcıdır. İnsan kendisine iyi gelen ve kendisini mutlu eden şeyleri yapmayı tercih eder. Bütün bu durumlarda iyi ile mutluluk birliktedir. Mutluluğa ulaşmak için olması gereken eylemler ve davranışlar bizi etik felsefine götürmüştür. Nitekim, davranışları iyi-kötü veya doğru-yanlış olarak nitelendiren etik felsefesi mutluluğu da içinde barındırır. Etik-mutluluk ilişkisini doğru veya yanlış bir biçimde karşımıza çıkaran Antik Yunan dünyasıdır. Bu bağlamda, tezimizde etik-mutluluk ilişkisini bir çok felsefi meselede olduğu üzere kamil hale getirmeye çalışan Aristoteles'in Nikomakhos'a Etik adlı eserini temel alarak erdem çeşitleri ve bu erdemlerin sonucunda getirdiği mutluluk incelenecektir. Aristoteles'e göre, mutluluk kendisi amaç olan bir şey olarak görülür ve mutluluk için erdemli olmak ve theoria yaşamı gereklidir. Bunun yanında Aristoteles'in etik anlayışının arka planı ve özellikle etkilendiği Sokrates ve Platon'da ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
As in today, in the past, human's desire for happiness is permanent. Human prefers to do things that make him happy and is good for him. In all these cases, good is together with happiness. The actions and behaviors required to achieve happiness have led us to ethical philosophy. As a matter of fact, the ethical philosophy that defines behaviors as good-bad or right-wrong contains in itself happiness. It is the ancient Greek world that presents the relationship between ethics and happiness, as right or wrong. In this context, in our thesis, the types of virtue and the happiness they bring as a result of these virtues will be examined based on Aristotle's Ethika Nikomakheia, who tries to make the relationship between ethics and happiness as in many philosophical issues. According to Aristotle, happiness is seen as something which is itself a goal, and happiness requires virtue and life of theoria. In addition, the background of Aristotle's understanding of ethics will be discussed alongside Socrates and Plato which he also is influenced by.