Modern müze iç mekanlarında kavramsal tasarım kriterleri kapsamında interaktif uygulamaların incelenmesi
Study of interactive application in modern museum within the scope of conceptual design criteria
- Tez No: 574879
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde teknolojinin ilerlemesi her alanda yenilenmeyi zorunlu hale getirmiştir. Bu tez çalışmasında müzelerde teknoloji kullanımının iç mekan tasarımlarına ve ziyaretçilerle iletişim bağlamında nasıl etkilediği incelenmiştir. İnteraktif müzelerin gün geçtikçe Dünya'da ve Türkiye'de yayılmasıyla müze ve ziyaretçi ilişkisinin değiştiği, ziyaretçi yaş aralığının genişlediği ve müzelere karşı önyargılarının olumlu yönde değiştiği görülmektedir. Bu gelişmeler ışığında, Ankara'da Ulus'ta bulunan PTT Pul Müzesi'nin İnteraktif müzeler kapsamında doğru bir örnek olduğu saptanmıştır. İç mekan analiz çalışması yapılmış, tasarımını yapan ekibin eskiz çalışmaları incelenmiş ve uygulama ekibinin çizimlerine ulaşılıp analizler yapılmıştır. Analiz edilen mekandan gerekli ipuçları alınmıştır, modern çizgide tasarlanan müze, tasarım elverdiğince interaktif ve sosyal bir mekan haline getirilmiştir. Bina Atatürk'ün talimatıyla Alman mimar Clemens Holsmeister tarafından 1926'da kurulmuştur. 93 yaşında olan bina Neo-Klasik tarzda inşaa edilmiştir. İhtişamlı görüntüsü restore edilmiş ve 2013 'de müze olarak tekrar hayata geçirilmiştir. Binanın yaşı da göz önünde bulundurulduğunda tasarım ve teknik konularda bazı sınırlamalar oluşmuştur. Tarihi yapılarda mevcut yapıya zarar vermemek ve olabildiğince orijinal yapısını korumak önemlidir. Tez çalışmasının yöntemi literatür taraması ve saha araştırmasıdır.
Özet (Çeviri)
Today, the advancement of technology has made it necessary to renew in every field. In this thesis, how the use of technology in museums affects interior design and communication with visitors is examined. The interactive museum day goes by that relationship changed with the spread of the museum and visitors in the world and Turkey, it is observed that the expanded age range of visitors and positive changes in their prejudice against the museum. In the light of these developments, it was found that the PTT Stamp Museum in Ulus in Ankara is an accurate example within the scope of Interactive Museums. Interior analysis was conducted, sketch studies of the designing team were examined and drawings of the application team were reached and analyzed. The clues were taken from the analyzed space, and the museum, which was designed in a modern line, has become as interactive and social as possible. The building was founded by German architect Clemens Holsmeister in 1926 under the orders of Atatürk. The 93-year-old building was built in Neo-Classical style. Its magnificent appearance was restored and it was restored in 2013 as a museum. Considering the age of the building, there are some limitations on design and technical issues. In historical buildings, it is important not to damage the existing structure and to preserve the original structure as much as possible. The method of the thesis study is literature review and field research.