Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları ışığında uluslararası normların Türk Toplu İş Hukukuna etkisi
The effect of international norms on Turkish collective labour law in light of European Court of Human Rights case law
- Tez No: 574883
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BAŞTERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Örgütlenme özgürlüğü BM, ILO ve Avrupa Konseyi belgeleri çerçevesinde güvence altına alınmış bir temel haktır. Bu belgelere özgülenen uluslararası denetim mekanizmalarında sendikal haklar örgütlenme özgürlüğünün özel bir görünümü olarak ele alınmaktadır. AİHM önüne taşınan pek çok ihtilaf sendikal faaliyetlerin ne ölçüde temel hak olarak denetime tabi tutulabileceği tartışması üzerine kuruludur. Bunlar toplu pazarlık hakkı ve grev hakkı çerçevesinde değerlendirilmiştir Uluslararası normların tanımlanması uluslararası belgelere özgülenen denetim mekanizmalarının yorumlama faaliyeti üzerine kuruludur. Anayasa'nın temel hak ve özgürlüklere dair uluslararası normların Türk hukukunda uygulanabilirliğine ilişkin düzenlemeleri bu yorumlama faaliyetini Türk hukukunun doğrudan bir kaynağına dönüştürmektedir. Hukukumuzda hem yasakoyuculuk anlamında hem de hukuk uygulaması görünümünde uluslararası normlarla çeşitli uyuşmazlıklar söz konusudur. Bunların odaklandığı bazı başlıklar AİHM kararları ışığında tespit ve tahlil edilebilmektedir. Yakın zamanda verilen Yüksek Yargı kararları bu normların doğrudan uygulanabilirliği konusunda yeni olanaklara kapı aralamaktadır. Bu kararlarda AİHM kararları gibi, aynı AİHM kararlarına vücut veren çeşitli uluslararası düzenlemeler ve uluslararası denetim mekanizmalarının kararları da esas alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Freedom of association is a fundamental right secured in the documents adopted by the UN, ILO and the Council of Europe. The trade union rights are considered in the supervisory mechanisms allocated to these documents as a special aspect of freedom of association. Many disputes taken before the ECHR are constituted on to what extent the trade union activities are to be supervised under fundamental rights. These have been taken into consideration under right to collective bargaining and right to strike. The definition of international norms are constituted on the interpretation activity of the supervisory bodies of the international documents. The provisions of the Turkish Constitution regarding the applicability of international norms upon fundamental rights and freedoms directly on the Turkish law highlight this interpretation activity as a direct resort of Turkish law. There is a variety of divergence between the Turkish law and international norms in the meaning of law-making and the legal practice. Some topics that these concentrate on can be determined and analyzed through the ECHR decisions. Recent decrees of the courts of appeal provide the subject of applicability of these norms directly with new possibilities. In these decisions the ECHR verdicts as well as various international regulations and the case law of the international supervisory mechanisms which embody the ECHR decisions are taken as ground.