80C32 mikrokontrolör tabanlı otomatik test cihazı tasarımı
- Tez No: 57490
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİK SARIKAYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
"VI ÖZET. Otomatik test cihazları pazarı gittikçe çok daha fazla kullanım imkanına sahip olmaktadır.Bu gelişme dikkate alınarak temel anlamda gerçek bir otomatik test cihazının tasarımı bu tezin amacını oluşturmuştur. Cihazın ana kartında mikrokontrolör olarak MCS51 ailesinden 80C32 kullanılmıştır.ADC, Real Time Clock ve Seri haberleşme üniteleri gibi temel donanım birimlerine sahip olan ana kart aslında genel amaçlı bir geliştirme kartı hüviyetinde olup piyasada mühendislik bazında yapılacak her türlü araştırma ve geliştirme çalışmalarım tam anlamıyla destekleyebilecek kapasitededir. Bunun için standart bir Seri Haberleşme programı kullanarak ana kartın PC ile haberleşmesi sağlanmış ve araştırma esnasında en hızlı bir şekilde yazılım çalışması yapmaya uygun hale getirilmiştir. Tez tamamen pratik bir çalışma olduğu için deneysel çalışma da bir 3 fazlı motor kontrol kartının fonksiyonel olarak test edilmesi amaçlanmıştır. Seçilen hedef kartın standartlara uygun bir haberleşme birimi olmaması dolayısıyla detaylı bir arabağlaşım ( interface ) ünitesinin tasarımım gerçekleştirmekte zorunlu olmuştur. Ana kart sabit kalmak şartıyla ilave donanım çalışmalarını en aza indirgeyerek sadece interface ünitesinde temel değişiklikler yapılarak bu cihazın farklı kartları test edebilme imkanı mümkündür.Piyasadaki çok kapsamlı otomatik test cihazlarına kıyas edildiğinde servis verebildiği kart sayışırım bir adet olmasına karşılık bu cihaz fiyat/performans kriteri açısından doyurucu özelliklere sahiptir.Aynı zamanda yalnız direnç ölçümüne dayalı bir test tekniği kullanılmayıp gerçek anlamda fonksiyonel bir test tekniği uygulandığı için hatasız test sonuçlarına varmak mümkün olmaktadır. Sistemin donanım yapısı gereği cihaza I/O kartlarım adapte etmek kolaydır.Bu şekilde hizmet sunabildiği kart adedi rahatlıkla artırılabilir.Cihazın aynı zamanda farklı amaçlar için kullanıma uygun olması ve donanım problemini standart gerekler açısından ortadan kaldırmış olması kayda değer özellikleri arasındadır.
Özet (Çeviri)
V7i ABSTRACT The market of automatic test equipments is getting more and more bigger and gains wide spread applications. Considering this assesment, the scope and goal of this thesis is to realize a real automatic test equipment. 80C32 microkontroller from the family of MCS51 is used on the main board. Having essential hardware units such as ADC,Real Time Clock and Serial Communications Main Board may be considered as an general purpose emulator and is capable of supporting all research and development requirements, in order to accomplish this feature, communications between main board and PC is provided via a serial com. software and so the feature of functioning at high speed is given to the main bord. For the thesis is an practical study, the testing of a 3-phase motor control print is selected as an experimental study. Designing of a complex interface unit between main bord and target board becomes necessary because target board has no any standart communications unit. This equipment can test various prints by redesigning interface unit.Thus additional hardware requirements were significantly reduced. Although the equipment can only service one print, It has satisfying features in respect of cost/ performance criteria compared with current automatic test equipments in the market. At the same time Since a real functional test technique is applied by not using a passive test approch based on resistive measurement it is possible to get reliable result. As a consequnt of architecture of the system it is easy to insert I/O modules.Hence the number of serviceable prints may increase.The fact that the equipment can easly suit various purpose and that it can eliminate hardware problem in regard of standart requirements are among the other significant features.