SNA ağ yönetim sistemi
  1. Tez No: 57491
  2. Yazar: SELVİYE FERHATOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY TİNLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, kullanışlı bir SNA Ağ Yönetim Sistemini geliştirmekti. Bu yönetim sistemi, SNA ağ kaynaklarının durumunun gözlenmesi, kaynakların etkinleştirilmesi veya işlem-dışı durumuna getirilmesi gibi işlemlerin, yani ağ kaynaklarının denetiminin bir VAX/VMX sisteminden gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bu Ağ Yönetim Sistemi iki modül içermektedir: NCCF (Network Communication Control Facility) ve Status Monitor (Durum İzleme). NCCF, ağ kaynaklarının denetimi için gerekli VTAM (Virtual Telecommunication Access Method) işletmen komutlarının girilmesi ve işletmen mesajlarının görüntülenmesini sağlayan ortamdır. Status Monitor ise, aynı çeşit ağ kaynaklarının durumlarını tek ekranda görüntüleyen ve bu kaynaklarla ilgili işlemlerin fonksiyon tuşları ile yapılmasına izin veren ortamdır. Tez çalışmam üç uygulamadan oluşmaktadır. Uygulamalardan biri, IBM VSE/ESA işletim sistemi altında, S/370 Assembler dili ile geliştirdiğim, VTAM uygulamasıdır. Diğer iki uygulama ise, VAX VMS işletim sistemi altında. C programlama dilinde geliştirdiğim SNAServer ve Kullanıcı Arayüzü 'dür. Bu üç uygulama arasında veri alış-verişi gerçekleştirilmektedir. VTAM uygulaması ile SNAServer arasındaki veri aktarımı bir SNA LU-LU tip 0 oturumu üzerinden yapılmaktadır. vıu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis work was to develop an user-friendly SNA Network Management System that provides a means of monitoring and managing the SNA network resources from a VAX/VMS system. This system includes two modules: NCCF (Network Communication Control Facility) and Status Monitor. NCCF is an environment from which the user can enter all the VTAM operator commands necessary for the control of the network resources and view the VTAM operator messages. The Status Monitor is an environment that displays the resources of the same type on a single screen and makes possible to perform the necessary operations on these resources only using the functions keys. This thesis work is composed of three different applications. The first is a VTAM Application that was developped under the IBM VSE/ESA operating system, using the S/370 assembler language. The other two applications are the SNAServer and User Interface that were developed under the VAX VMS operating system, using the C programming language. IX