Mikroişlemcili filtre tasarımı
Microprocessor controlled filter design
- Tez No: 67707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET MSkrokontrollör kullanılarak dijital filtre tasarımı yapılmıştır. Önce istenen filtre karakteristiğini seçilen bir yaklaşıklıkla sağlayan filtrenin s-domenindeki transfer fonksiyonu bilgisayar ortamında elde edilmiştir. Sonra bu transfer fonksiyonun bilineer-z dönüşümüyle bulununan z-domenindeki transfer fonksiyonu, yine bilgisayar ortamında bulunmuştur. ADC ile bulunan analog işaretin karşılığı dijital işaret, bilgisayar ortamından elde edilen z-domenindeki istenen filtrenin transfer fonksiyonu ile 80C32 mikrokontrollör ortamında işleme tabi tutularak filtre çıkışındaki dijital işaret elde edilmiştir. Bu amaçla İD ( first direct ) algoritması kullanılmıştır. Bir sonraki adımda, filtre çıkışındaki dijital işaret DAC ile analog işarete dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Digital filter design is realised by means of microcontrollers. Firstly s-domain transfer function of the required filter with a chosen approximation is determined by computer. Secondly bilinear-z transformed z-domain transfer function corresponding to the required filter is also determined. In order to find digital filter output, digital signal corresponding to analog signal and found by ADC is processed with the z-domain transfer function of the required filter on a 80C32 microcontroller. First direct algorithm is used for this purpose. In the next step filter output digital signal is transferred to analog signal through a DAC chip. VI