Kök hücre-benzeri meme kanseri hücrelerinin metilpridinyum fonksiyonlu P-Ter-bütilkaliks[4]aren diamid nanolif iskeleler üzerinde büyütülerek zenginleştirilmesi
Enrichment of stem cell-like breast cancer cells by growth on metylpyridinium functionalized P-Tert-butylcalix[4]arene diamide nanofiber scaffolds
- Tez No: 574912
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PEMBEGÜL UYAR ARPACI, PROF. DR. ŞEREF ERTUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, in vitro ortamda meme kanseri MCF-7 hücre hattı üzerindeki metil piridinyum fonksiyonelleştirilmiş p-tert-butilcaliks [4] arenin (2-AMP, 3-AMP ve 4-AMP) sitotoksik etkisini araştırmaktır. Sitotoksik dozlar, XTT analizi ve xCELLigence gerçek zamanlı hücre analiz sistemi ile belirlenmiştir. 2AMP, 3AMP ve 4 AMP'nin IC50 değerleri sırasıyla, 391.40 µM, 40.96 µM ve 105.52 µM olarak hesaplandı. Daha sonra elektrospinning tekniği ile 2-AMP, 3-AMP ve 4-AMP nanolifleri üretildi ve MCF-7 hücreleri nanolifler üzerinde kültüre edildi. Taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve konfokal taramalı lazer mikroskobu ile hücre çoğalması ve bu iskeleler üzerindeki morfolojik farklılaşmaları gözlemlendi. Hücre proliferasyonu ve farklılaşma kapasitesi bu iskelelerde XTT analizi ile belirlenmiştir. Sonuç olarak, 2- AMP ve 4-AMP nanoliflerin, MCF-7 hücrelerinin büyümesi ve çoğalması için 3 boyutlu (3D) bir iskele olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Meme kanseri hücrelerinin ve anti-kanser araştırmalarının morfolojik özelliklerinin çalışılabileceği daha iyi bir platform olacaktır. Bunun yanı sıra, 3-AMP nanolifleri, meme kanseri kök hücre büyümesi ve zenginleştirme için kanser kök hücre araştırması için bir platform olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the cytotoxic effect of methyl pyridinium functionalized p-tert-butylcalix [4] arene (2AMP, 3AMP and 4 AMP) on breast cancer MCF-7 cell line in vitro environment. Cytotoxic doses were determined by XTT analysis and xCELLigence real-time cell analysis system. IC50 values of 2-AMP, 3-AMP and 4-AMP were calculated as 391.40 µM, 40.96 µM and 105.52 µM, respectively. Then 2-AMP, 3-AMP and 4-AMP nanofibers were produced by electrospinning technique and MCF-7 cells were cultured on the nanofibers. Cell proliferation and morphologic differentiation on these scaffolds were observed by scanning electron microscope (SEM) and confocal scanning laser microscope. Capacity of cell proliferation and differentiation were determined on these scaffolds by XTT analysis. As a result, it has been concluded that 2-AMP and 4-AMP nanofibers could be used as a 3-dimentional (3D) scaffolds for the growth and proliferation of MCF-7 cells. They will be better platform on which the morphological characteristics of the breast cancer cells and anti-cancer research could be studied. Besides this, 3-AMP nanofibers could be used for breast cancer stem cell growth and enrichment as a platform for cancer stem cell research.