Molecular genetic differences of high and low dose isoniazid resistance in multi drug mycobacterium tuberculosis
Çoklu ilaç dirençli mycobacterium tuberculosis'de yüksek ve düşük isoniazid direncinin moleküler genetik farklılıkları
- Tez No: 574913
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tuberculosis is one of the top ten causes of death worldwide. Isoniazid (INH) is an one of the important major chemotherapeutic and prophylactic drug against TB and it is key component of global tuberculosis (TB) control programs which we cannot afford to lose. INH prophylaxis reduces the risk of developing TB (suspicious and latent). Also it is cheap, effective and has a low rate of adverse events that cannot be substituted by an equally positive alternative. INH resistance to is typically caused by mutations katG and inhA promoter regions. katG mutations confer high-level isoniazid resistance while inhA mutations confer low-level resistance to isoniazid. In this study, we investigated which genetic mutations predict the level of phenotypic isoniazid resistance. For this purpose, phenotypic resistance of 91 INH resistant isolates was determined at 3 different drug levels and four gene regions associated with INH drug resistance, including KatG, furAlG, fabGl-pro inhA and inhA, were amplified and sequenced. As a result of this study, we found Mutations in the promoter region of inhA tend to result in low-level, katG Ser315Thr mutations moderate and the combination of katG Ser315Thr and inhA c-15t tend to high level phenotypic resistance. No clear association was found between mutations other than these and isoniazid the level resistance.
Özet (Çeviri)
TB günümüzde dünyada en fazla ölüme yol açan 10 ölüm nedeni arasındadır. Izoniazid (INH), kaybetmeyi göze alamayacağımız en önemli kemoterapötik ve profilaktik ilaçlardan biridir ve global tüberküloz (TB) kontrol programlarının ana bileşenidir. INH profilaksisi TB gelişmesi riskini azaltır (şüpheli ve latent). Ayrıca, ucuz, etkili ve yan etkisi düşük olan alternatifi olmayan bir ilaçtır. INH direncine tipik olarak katG ve inhA promotör bölgelerinde mutasyonlar neden olur. katG mutasyonları yüksek seviyeli izoniazid direnci sağlarken, inhA mutasyonları düşük seviyeli isoniazid direnci sağlar. Bu çalışmada, INH direncine neden olan genetik mutasyonların, fenotipik izoniazid direnci seviyesi ile ilişkisini inceledik. Bu amaçla, 91 INH dirençli izolatın 3 farklı ilaç düzeyinde fenotipik direnci belirlenmiş ve aynı zamanda KatG, furAlG, fabGl-pro inhA ve inhA dahil olmak üzere INH ilaç direnci ile ilişkili dört gen bölgesi, PCR ile amplifiye edilerek çoğaltılmış ve bu bölgelere DNA sekans çalışması yapılarak mutasyonlarının ileç direnç seviyeleri incelenmiştir. Çalışmanın sonucu olarak, inhA'nın promotör bölgesindeki mutasyonların düşük seviyeli, katG Ser315Thr mutasyonlarının orta derecede ve katG Ser315Thr ve inhA c-15t kombinasyonunun yüksek seviyede fenotipik direnç gösterme eğiliminde olduğunu bulduk. Bunlardan başka mutasyonlar ile izoniazid seviye direnci arasında net bir ilişki bulunamamıştır.