Arazi kullanımının çok zamanlı uydu görüntüleri,coğrafi bilgi sistemleri ve çiftçi kayıt sistemianalizleri ile haritalanması
Mapping of land use change by analyzing multi temporal satelliteimages, gis and farmer registration system
- Tez No: 574921
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÇULLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tarım ve Orman Bakanlığı, çiftçilere ürün desteklemesi ve üretim planlaması amacıyla Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) uygulaması yapmaktadır. Çiftçiler her üretim sezonunda beyana bağlı olarak bağlı oldukları tarım teşkilatlarına başvuruda bulunmakta ve arazilerine ektikleri ürün çeşidini ve alansal miktarını beyan etmektedir. Bu beyanlar ilgili çiftçilerin parsellerine işlenerek destekleme yapılmaktadır. Bazı durumlarda arazi kontrolleri yapılmaktadır. Ancak bazı arazilerde kontrol yapılamamaktadır. Bu durum yanlış ürün alansal ve destekleme hesaplamalarına neden olabilmektedir. Bu çalışmada, Harran Ovası Cullap Sulama Birliği alanında seçilen Kaynaklı köyü ÇKS verileri kullanılarak ilgili yıllardaki ürün deseni sayısal uydu görüntüleri ile karşılaştırılmıştır. Cullap Sulama Birliği'nde bulunan Kaynaklı köyü sınırları sayısallaştırılmış ve ArcGIS basemap tabanındaki görüntüye çakıştırılmıştır. Ayrıca köye ait parsel sistemi de bu veriye entegre edilmiştir. Kaynaklı köyü alanındaki ürün deseninin belirlenmesi için 2014, 2015, 2016 yılı Landsat uydu görüntülerinden yararlanılmıştır, yıl içerisindeki farklı ürünleri belirlemek için Nisan, Ağustos aylarına ait uydu görüntüleri kullanılmıştır. Sayısal uydu görüntüleri bilgisayarda zenginleştirildikten sonra 2014, 2015, 2016 yılında yapılan yer kontrolleri ile entegre edilmiş ve görüntüler supervised (eğitimli) olarak sınıflandırılarak arazi kullanım haritası oluşturulmuştur. Aynı yıllara ait çiftçi beyanları ile elde edilen Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) için bilgiler Şanlıurfa Tarım ve Orman il müdürlüğünde temin edilmiştir. Çalışma metodu gereği vektörel olarak temin edilen ÇKS verileri aynı yıla ait olan arazi kullanım haritası ile ArcGIS yazılımında entegre edilerek değerlendirilmiştir. Yapılan görüntü ve ÇKS analizi sonucunda çiftçi beyanları ile gerçek arazi verileri arasındaki fark belirlenerek haritalanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ministry of Agriculture and Forestry is implementing a National Record of Farmers (NRF) to support farmers and plan production. Farmers apply to the agricultural organizations to which they are affiliated and declare the type and spatial quantity of the crops that they planted on their land. These declarations are supported on the parcels of the relevant farmers. In some cases, land are performed. However, some lands cannot be controlled. This may lead to incorrect product areal and support calculations. In this study, the product pattern of the relevant years was compared with digital satellite images by using NRF data from the village of Kaynaklı selected in the field of Harran Plain Cullap Irrigation Association. The boundaries of the village of Kaynakli in the Cullap Irrigation Association were digitized and overlaid with the image at the base of the ArcGIS basemap. In addition, the parcel system belonging to the village is integrated to this data. Landsat satellite image and hyperspectral images of 2014, 2015, 2016 were used to determine the product pattern in the welded village area. Satellite images of April and August were used to identify the different products during the year. After the digital satellite images were enriched on the computer, they were integrated with the ground controls in 2014, 2015 and 2016, and the images were classified as supervised and a land use map was created. Information about the National Record of Farmers (NRF) obtained through the declarations of the farmers of the same years was provided in Şanlıurfa Provincial Directorate of Agriculture and Forestry. As a requirement of the study method, the NRF data obtained in a vector was evaluated by integrating the land use map of the same year in ArcGIS software. As a result of the image and NRF analysis, the difference between farmer declarations and real land data was determined and mapped.