Anız yakmanın doğu akdeniz bölgesi üzerine olan çevresel risklerinin iklimsel faktörler dikkate alınarak değerlendirilmesi
Evaluation of the environmental risks of stubble burning on the eastern mediterranean region by considering climatic factors
- Tez No: 574920
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT BAŞIBÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çevre kirlenmesi aynı zamanda ciddi iş sağlığı ve güvenliği sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Tarımsal yangınlar tüm dünyada tarım alanlarını daha kolay ve ekonomik olarak işlemek için ve bir sonraki ekim için hazırlamak adına yaygın olarak başvurulan bir yöntemdir. Ancak bu uygulama çok ciddi çevresel sorunların ortaya çıkmasına ek olarak önemli iş sağlığı ve güvenliği sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Ortaya çıkan sorunlar iklimsel faktörlerce de yakinen etkilenmektedir. Ülkemizin diğer pek çok yerinde olduğu gibi tarımsal alanların çok geniş olduğu ve yoğun tarımsal faaliyetlerin yapıldığı Akdeniz Bölgesinde Haziran ayından başlayıp Kasım ayına kadar devam eden anız yangınları son derece yaygındır. Anız yakma sonucu ortaya çıkan olumsuzluk bölge halkının yaşam kalitesini de yoğun olarak etkilemektedir. Bu çalışmada, anız yangınlarından kaynaklanan kirliliğin başta insan sağlığı olmak üzere pek çok diğer çevresel etkileri iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmiştir. Bu amaçla Doğu Akdeniz bölgesinde bulunan 5 ayrı Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonlarından alınan farklı kirletici parametrelerin mevsimsel değişimleri incelerek iş sağlığı ve güvenliği açısından ortaya çıkan tehlike ve riskler ortaya konulmuştur. Elde edilen sonuçlar anız yangınlarının ciddi sağlık ve güvenlik sorunları ortaya çıkardığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution also creates serious occupational health and safety problems. Agricultural fires are widely used application all over the world for easier and more economical processing of agricultural land and for preparing for the next planting. However, in addition to the causing of very serious environmental problems, this practice also brings important occupational health and safety concerns. The resulting problems are also closely affected by climatic factors. As in many other parts of our country, stubble fires starting from June to November are widespread in the Mediterranean Region where agricultural areas are very wide and intensive agricultural activities are carried out. Various environmental problems resulting from stubble burning also intensively affects the quality of life of the people living in the region. In this study, various environmental effects of pollution on human health and livelihood caused by stubble fires have been evaluated in terms of occupational health and safety. For this purpose, the seasonal variations of different pollutant parameters obtained from 5 different Air Quality Measurement Stations in Eastern Mediterranean region were examined. By considering the nature of agricultural fires, hazards and hazard related risks were also determined. The results showed that stubble fires cause serious health and safety problems.