Havalimanlarının kentsel gelişim süreçleri ve arazi kullanımı üzerindeki rolü: Amsterdam Schiphol ve Ankara Esenboğa havalimanlarının zamansal değerlendirilmesi
The role of airports in urban development processes and land use: a temporal evaluation of Amsterdam Schiphol and Ankara Esenboğa airports
  1. Tez No: 991400
  2. Yazar: KÜBRA BAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYCAN MURAT MARANGOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Havalimanları bulundukları bölgelerin ekonomik, sosyal ve çevresel dinamikleri üzerinde önemli etkilere sahiptir. Ekonomik açıdan, ulaşımı kolaylaştırarak yatırımcıları teşvik etmekte, ticari rekabeti artırmakta ve sanayi ile turizm sektörlerinin gelişimine katkı sunmaktadırlar. Aynı zamanda doğrudan ve dolaylı istihdam sağlayarak bölgesel kalkınmaya destek olmaktadırlar. Bununla birlikte havalimanlarının hava, su ve gürültü kirliliği arazi kullanımı değişiklikleri gibi çevresel etkileri de göz önünde bulundurulmalıdır. Büyük havalimanları, çevrelerinde daha güçlü şehirleşme dinamikleri oluşturarak şehirleşme süreçlerinde belirleyici rol oynamaktadır. Yapılan araştırmalar havalimanlarının yalnızca ulaşım altyapısı olarak değil aynı zamanda kentsel gelişimi şekillendiren önemli unsurlar arasında yer aldığını ve bu etkilerin analizlerle ortaya konulabileceğini göstermektedir. Bu çalışmada Amsterdam Schiphol Havalimanının Amsterdam'ın şehirleşme dinamiklerine yıllar içerisindeki etkisi ile Ankara Esenboğa Havalimanının Ankara'nın şehirleşme dinamiklerine yıllar içerisindeki etkisi Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve Uzaktan Algılama (UA) yöntemleri kullanılarak zamansal olarak analiz edilmiştir. Çalışmada çok zamanlı uydu görüntüleri kullanılarak Amsterdam ve Ankara'nın uluslararası havalimanları olan iki havalimanının 1995-2005-2015-2025 yıllarındaki şehirleşme dinamikleri ve çevrelerindeki arazi kullanımı özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca bahse konu iki şehrin şehirleşmedeki orantısal değişimleri nicel verilere dönüştürülerek havalimanlarının kurulumu ve gelişiminin söz konusu şehirlere etkileri detaylandırılmaya çalışılmıştır. Şehirleşme etkilerinin belirlenmesi için UA yöntemi çalışmalarda sıkça kullanılır. Uydu görüntülerinden çeşitli yöntemler kullanılarak arazi örtüsü/arazi kullanımı haritaları üretilebilmekte ve böylece konumsal analizler yapılabilmektedir. Amsterdam Schiphol Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı çalışma alanlarındaki şehirleşme etkilerini incelemek için UA yöntemleri ile Landsat uydu görüntülerinden faydalanılarak çeşitli bant kombinasyonları yapılarak bitki örtüsü sağlığı, yapılaşmış alanlar, su yüzeyleri tespiti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Airports have significant impacts on the economic, social, and environmental dynamics of the regions they are located in. Economically, they encourage investors by facilitating transportation, increase commercial competition, and contribute to the development of the industrial and tourism sectors. They also support regional development by providing direct and indirect employment. However, the environmental impacts of airports, such as air, water, and noise pollution and changes in land use, must also be considered. Large airports play a decisive role in urbanization processes by creating stronger urbanization dynamics in their surroundings. Research shows that airports are not only part of the transportation infrastructure but also one of the important elements shaping urban development, and that these effects can be revealed through temporal analysis. This study analyzes the impact of Amsterdam Schiphol Airport on Amsterdam's urbanization dynamics over the years and the impact of Ankara Esenboğa Airport on Ankara's urbanization dynamics over the years using Geographic Information Systems (GIS) and Remote Sensing (RS) methods. The study attempts to determine the urbanization dynamics and land use characteristics around the two airports, which are international airports in Amsterdam and Ankara, in 1995, 2005, 2015, and 2025 using multi-temporal satellite images. In addition, the two cities in question.