Ozon uygulamalarının indigo boyalı kumaşlarda haslık ve tuşe üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of ozone applications on fastness and touch in indigo dyed fabrics
  1. Tez No: 574936
  2. Yazar: BAHAR KIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR BALCI, DOÇ. DR. ZÜLEYHA DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, yaygın olarak kullanılan yumuşatıcı, su iticilik ve buruşmazlık bitim işlemi uygulanmış denim kumaşların, uygulama sonrası üzerine aktarılan apre kimyasalının ozon ile efektlendirme verimine olan tesiri ve efektlendirme işlemi sonrasında tuşe ve diğer kumaş performans özellikleri üzerindeki olası etkileri incelenmiştir. Kumaş üzerindeki apre maddesine bağlı olarak ozon ile efektlendirme arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu amaçla bitim işlemi sonrasında kumaş numuneleri %45 ve %55 olmak üzere farklı pick-up oranlarıyla nemlendirilerek, hava ortamında 10 dakika ozon gazıyla işleme sokulmuş ve apresiz ve apreli kumaşlara efektlendirme işlemi gerçekleştirilmiştir. Efektlendirme sonrası numunelere renk ölçümü, dairesel eğilme dayanımı, yırtılma mukavemeti, eğilme dayanımı, ve su iticilik testleri uygulanmıştır. Sonuçlar incelendiğinde; yumuşatıcı ve su iticilik bitim işlemi sonucunda; dairesel eğilme dayanımı, yırtılma mukavemeti ve eğilme dayanımı test sonuçlarının pozitif yönde, buruşmazlığın ise negatif yönde etkilendiği görülmüştür. Ozonlama işleminin renge, tuşeye, su iticiliğe, kumaş üzerinde bulunan nem miktarının ise ozonlama verimine etki ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, widely used softener, water repellent and wrinkle-free finishes are applied to denim fabrics. The effect of finishing chemical transferred on the application after ozone effect on ozone effect and possible effects on the touching and other fabric performance properties after effecting process were investigated. With finishing agent on the fabric, the relation ship between ozone and effecting was investigated. For this purpose, fabric samples were moistened with different pick-up rates of 45% and 55% after the finishing process and treated with ozonegas in air for 10 minutes and effecting process was carried out on finished and non-finished fabrics. After the effecting, color measurement, circular bending strength, tear strength, bending strength, and water repellency tests were applied to the samples. When the results were examined; as a result of softener and water repellency finishing process; it was observed, that test results of circular flexural strength,tear strength and flexural strength were affected positively and crease resistance was affected negatively. It was observed that the ozone process affects color, touch, water repellency and the amount of moisture on the fabric affects the ozonation efficiency.