Edirne ili merkez ilçesinde öğrenim gören ortaöğretim öğrencilerinin beden eğitime dersine ilişkin tutumlarının araştırılması
Research on high school students' attitudes towards physical education lesson in Edirne central district
  1. Tez No: 574940
  2. Yazar: ÖZGÜL KURT DURDABAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TOKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmanın amacı, Edirne İli Merkez İlçesinde öğrenim gören ortaöğretim öğrencilerinin beden eğitimi dersine ilişkin tutumlarını belirleyip cinsiyet, sınıf düzeyi, okul türü, okullarında spor salonu bulunup bulunmaması ve beden eğitimi dersinden sonra duş alma imkânlarının olup olmaması gibi değişkenler açısından karşılaştırmasını yapmaktır. Araştırmanın örneklemini Edirne ili Merkez ilçesinde bulunan 15 resmi ortaöğretim okulunda 9. sınıfta öğrenim gören 182 erkek ve 217 kız, 10. sınıfta öğrenim gören 224 erkek ve 176 kız, 11.sınıfta öğrenim gören 188 erkek, 210 kız, 12. Sınıfta okuyan 167 erkek ve 184 kız olmak üzere toplam 1548 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilerin tutum puanlarının ölçülmesi için Demirhan ve Altay (2001) tarafından geliştirilen“Beden Eğitimi ve Spor Tutum Ölçeği”(BESTÖ) kullanılmıştır. Ölçeğin güvenirliği Cronbach Alpha ile 0.93 olarak tespit edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 20.0 istatistik programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the attitudes of the high school students in the Edirne Central district towards Physical Education lesson, is to compare in terms of variables such as gender, grade level, school type, point of sports hall in schools and taking a shower after physical education lesson. Research sample comprises totaly 1548 students that are 182 males and 217 girls who study at 9th grade, 224 males and 176 girls who study at 10th grade, 188 males and 210 girls who study at 11th grade, 167 boys and 184 girls who study at 12th grade, in the 15 official high schools located in the central province of Edirne province. The“Physical Education and Sport Attitude Scale”(BESTÖ) that was developed by Demirhan and Altay (2001) was used to evaluate student attitudes. The reliability of the scale was 0.93 with Cronbach Alpha. SPSS 20.0 statistical program was used in the analysis of the data. When the participants' attitude point average and Standard deviations were calculated.