Impact of untreated hospital effluents on dissemination of antibiotic resistance genes
Arıtılmamış hastane atık sularının antibiyotik direnç genlerinin yayılımına etkisi
  1. Tez No: 574939
  2. Yazar: OSMAN KAYALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT İÇGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hastane atık suları antibiyotik ve antibiyotik dirençli bakteriler açısından noktasal kaynaklar olarak bildirilmiştir. Ancak bu atık suların antibiyotik direnç genlerinin yayılımına etkisi çok fazla bilinmemektedir. Bu nedenle, bu çalışmada hastane atık sularında toplam bakteriyel genler için 16S rRNA geni ve yaygın kullanıma sahip aminoglikozit, tetrasiklin, amfenikol, sülfonamit, kinolon, makrolid-linkozamit-streptogramin ve β-laktam antibiyotik gruplarına yönelik sırasıyla aadA, tetA, cmlA, sul1, qnrS, ermB and blaCTX-M yedi antibiyotik direnç geni incelendi. Altı farklı hastaneden mevsimsel olarak toplanılan atık sularda toplam bakteriyel genler ve yedi antibiyotik direnç geni kantitatif polimeraz zincir reaksiyonu yöntemi ile analiz edildi. En düşük toplam bakteriyel gen sayısı 103 kopya/mL ile kış mevsiminde, en yüksek bakteriyel gen sayısı ise 105 kopya/mL ile hem yaz hem de ilkbahar mevsimlerinde gözlendi. Bütün hastane örneklerinde benzer olan direnç geni miktarlarının aadA > tetA > cmlA ≈ sul1 > ermB ≈ qnrS > blaCTX‑M olarak sıralandığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Hospital wastewaters (HWWs) were reported to be hotspots for antibiotics and antibiotic-resistant bacteria. However, little is known about the impact of these effluents on the dissemination of antibiotic-resistance genes (ARGs). In this study, therefore, HWWs were monitored for 16S rRNA gene for overall bacterial genes and seven ARGs of aadA, tetA, cmlA, sul1, qnrS, ermB and blaCTX-M corresponding to commonly used antibiotics aminoglycosides, tetracyclines, amphenicols, sulfonamides, quinolones, macrolide-lincosamide-streptogramin group and β-lactams, respectively. Seasonally collected effluents of six different hospitals were analysed in terms of overall bacterial genes and seven ARGs by using quantitative polymerase chain reaction. Overall bacterial gene copy numbers were found to be the lowest with 103 copies/mL in winter, while the highest copy numbers with 105 copies/mL were observed in both summer and spring. All the hospitals tested displayed almost similar seasonal ARG copy number profile of aadA > tetA > cmlA ≈ sul1 > ermB ≈ qnrS > blaCTX-M.