Yürüme sırasında bel kaslarının EMG aktivitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of EMG activity i̇n lumbar muscles during walking
  1. Tez No: 574978
  2. Yazar: ALİYE ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SABRİ CIĞALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yürüme analizi, yürüyüşün sayısal olarak değerlendirilmesine, tanımlanmasına ve yorumlanabilmesine olanak sağlar. Bu yüzden patolojilerin tanısında ve tedavisinde önemli bir yeri vardır. Çalışmamızda bu konuyu seçmemizin amacı sağlıklı bireylerde yürüyüş parametrelerin değer aralığını hesaplamak ve M. longissimus ile M. multifidus'un yürüme fazlarındaki aktivite düzeyini saptamaktır. Çalışmamıza Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nden VKİ 18,5-25 arasında olan 18-25 yaş arası 25 erkek gönüllü dahil edilmiştir. Gönüllülerin yaş, boy, kilo sorgulaması yapıldıktan sonra Trakya Üniversitesi Anatomi Anabilim Dalı Laboratuar' ında bulunan Zebris© FDM System Type FDM 1,5 platformu üzerinde gündelik yaşamlarındaki gibi yürümeleri istenmiştir. Elde edilen veriler WinFDM programı ile bilgisayara aktarılmıştır. İstatistiksel analiz SPSS 20 programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gait analysis allows the gait to be evaluated, defined and interpreted numerically. Therefore, the gait analysis has an important place in diagnosing and treating the pathologies. The aim of choosing the gait analysis in our study is to calculate the value ranges in gait and to determine the activity levels of M.longissimus and M.multifidus in gait. Twenty-five male healthy subjects aged between 18 and 25 (BMI between 18,5-25) from Trakya University Faculty of Health Sciences was involved in our study. The demografic data of the subjects were recorded to the forms such as age, height and weight. Subjects were asked to walk naturally on Zebris© FDM System Type FDM 1,5 platform which is in Trakya University Department of Anatomy. Obtained data were transferred to computers via WinFDM.