Uzay kafes sistemlerinin çözümü için bilgisayar programı
  1. Tez No: 57499
  2. Yazar: LEVENT ŞEMİ GÖKÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ÇAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezin konusu olarak seçilen“ Uzay Kafes Sistemlerin Çözümü için Bilgisayar Programı”hakkında yapılacak çalışmanın başında, uzay kafes sistemler hakkında genel bir bilginin verilmesinin gerekli olduğu düşünülmüştür. Bu konuda sistemlerin nasıl kurulduğu, hiperstatiklik derecelerinin tespiti için bazı yöntemlerden bahsedilmiştir. Uzay kafes tipleri hakkında bir sınıflandırmaya yer verilmiştir. Hesap yöntemleri hakkında bir araştırma yapılmış ve burada matris metodu geliştirilecek programın temeli olarak tespit edilmiştir. Bunun dışında, mambran ve plak analojilerine değinilmiştir. Matris metodları için yapılan çalışmaya çerçevelerden başlayarak daha sonra çerçevenin köşelerinin mafsal olarak kabul edilmesi ile kafes sisteme geçme yöntemi takip edilmiştir. Aynı zamanda, bu sistemleri destekleyen teknolojiler hakkında bilgi sunularak, uygulamada ne gibi üstünlük ve sakıncalarının olduğu konusunda fikir verilmeye çalışılmıştır. Geliştirilen programın amacı, uzay kafes sistemleri üzerinde çalışan kullanıcıların en hızlı şekilde ve doğru sonuçlara vararak çalışmalarını sağlamaktır. Burada özellikle mero türü olarak isimlendirilen ve çubuk boylan ve iki yöndeki aralıkları eşit olan uzay kafes sistem için son derece pratik bir data hazırlama yöntemi geliştirilmiştir. Burada program kendi kendine düğüm noktalarını ve çubukları üretmekte, bu da dolayısı ile çözüme büyük kolaylık ve hız getirmektedir. Aynı zamanda kullanıcının data hazırlarken yapabileceği hata miktanda kısmen azaltılmış olmaktadır. Bu programın istenilen hesapları doğru olarak yapıp yapmadığını görmek içinde, örnek bir problem ele alınmıştır. Bu problemi hem kendi programımız ile hem de mühendislik çevresince çözümlerinin doğruluğu kabul görmüş olan SAP 90 programı kullanılarak aynı sonuçlar bulunmuştur. Böylece programın doğru neticeler verdiği ortaya konmuştur. IX
Özet (Çeviri)
In this thesis, we try to evaluate a computer program which should solve space - truss systems. But first, we should give general informaton about the space truss systems so, we try to achieve this in the first chapter. In this chapter, we make explanations about the types of space truss systems. After giving this general information, we have a look at the methods of solving space truss systems. In this chapter, we understand that the adequate method for computing is matrix method. This is a well - established relation between the internal forces and the displacements at the ends of member. The member forces are related to member deformations by a matrix defined as individual member stiffness, denoted by“K”. The. stiffness matrix method, first determines dispalcements at certain points, more spacifically at the joints of the structure, and the internal forces later. The structure stiffness matrix K is erect from the siffness matrices k of individual members. And to know the 21 adequate matrix members will be sufficent to establish the structure stiffness matrix ( 12 xl2 ) We establish our computer program in order to reduce the time spend by the user in preparing the data needed by the program to calculate the forces and the displacements of each member of the system. Now, program is evaluating its own data ( joints, frame members ) by this way, the proccess is getting quicker and easier. But this option is only suitable for“mero”called systems. And an other important subject is the accuracy of the result that our program proccess. In order to be sure about the results, we solve the same system by both SAP90 and our program and find out that our results and S AP90 results are the same so that we can say that our program is sufficent to work, both in accuracy and siplicity.