Kablo ağlı soğutma kulelerinin Palkowski Metodu ile statik analizi
Static analysis of cable cooling towers with Palkowski Method
- Tez No: 67449
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOPÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
ÖZET Nonlineer problemlerin çözümü lineer olanlara kıyasla daha karmaşık ve zaman alıcıdır. Çok sayıda düğüm noktasına ve elemana sahip olan sistemlerin bilgisayar ile analizinde bellek yetersizliği, çözüm zamanının uzaması, çözümün ıraksaması veya yavaş yakınsaması gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır. İstenmeyen bu durumları gidermek için gerekli olan ek işlemler çözüm algoritmasını daha karmaşık hale getirir. Çalışmada kablo, kafes ve çerçeve çubuk elemanlarından oluşan uzay sistemlerin geometrik nonlineer statik analizi için, sonlu elemanlar deplasman (rijitlik) metodunu esas alan basit bir yaklaşım sunulmuştur. Taşıyıcı sistemdeki düğüm noktalarının ayrı ayrı dikkate alındığı yöntem ile, özellikle kablolu soğutma kulesi gibi çok sayıda elemana ve düğüm noktasına sahip, büyük boyutlardaki esnek sistemlerin statik analizinin yapılabileceği gösterilmiştir. Genel açıklamaların yapıldığı giriş bölümünden sonra ikinci bölümde, kablolu taşıyıcı elemanlara sahip olan sistemler tanıtılmıştır. Nonlineer problemlerin tanımlandığı üçüncü bölümde literatürdeki çözüm yöntemleri özetlenerek, sonlu elemanlar metodu ile analizdeki prosedür ve iterasyon teknikleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, geometrik nonlineer problemlerin statik analizi için yukarıda bahsedilen yaklaşım detaylı olarak açıklanmıştır. Sözkonusu yönteme göre hazırlanmış ve Ek.l. de verilmiş olan bilgisayar programının da tanıtıldığı bu bölümde, literatürden alman sayısal örnekler test edilmiştir. Kablolu soğutma kuleleri hakkında genel bilgiler beşinci bölümde verilmiştir. 1973 yılında inşa edilen Schmehausen kablolu soğutma kulesinden hareketle idealize edilen taşıyıcı sistemin geometrik nonlineer statik analizi yapılmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Solution of non-linear problems are more complicated and time consuming than linear ones. The computer analysis of huge structures have memory, time and divergence or slow convergence problems. The prevent these problems, it may be added many calculations but the solutions will be more complicated. In this study for three dimensional non-linear analysis of structures which consist of cable, truss and frame elements, finite element analysis of displacement method was used. Using the method by taking into account all the joints, it was proved that specially huge structural systems like cooling towers which consists of cables can be analyzed successfully. In chapter one, the general explanation of the topic was given. Then in chapter two, description of the systems that contain cables were explained. Non-linear problems, solution methods in literature and finite element analysis of flexibility method and their iteration techniques were described in the third chapter. In chapter four, solution of geometrical non-linear problems which mentioned above explained in detail. In this chapter also a computer program, that was given in appendix 1., described and checked by using examples taken from literature. General information for the cooling towers with cables are given in the chapter five. Schmehausen cable cooling tower which was constructed in 1973 in Germany, analyzed by using geometrical non-linear static analysis method and results are compared and interpreted.