Bazı tiyosemikarbazon-geçiş metalleri kompleksleşme reaksiyonlarının kinetiği
Reactions kinetic of complexation of some thiosemicarbazone with transition metals
  1. Tez No: 574992
  2. Yazar: HALUK BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, Co(II) ile 2-Benzoilpridin-4-fenil-3-tiyosemikarbazon (BPPT) ve Cu(II) ile 9-Etil-3-karbazolkarboksaldehit-tiyosemikarbazon (ECCAT) arasında gerçekleşen kompleksleşme reaksiyonlarının kinetiği spektrofometrik metotla incelendi. Kullanılan BPPT ligandı literatürden farklı olarak yeni bir metotla, ECCAT ligandı ise ilk defa sentezlendi. Her iki ligand-metal kompleksinin de stokiyometrik oranları 1:2 olarak tespit edildi. Co(II)-BPPT ve Cu(II)-ECCAT komplekslerinin maksimum absorpsiyon yaptıkları dalga boyları sırasıyla 421 ve 393 nm olarak bulundu. Daha sonra belirlenen bu optimum şartlarda reaksiyon hızlarına sıcaklığın etkisi incelenerek Arrhenius ve Eyring denklemlerinden kinetik ve aktivasyon parametreleri hesaplandı (k, A, Ea, ΔH#, ΔS#, ΔG#). Kompleksleşme reaksiyonları için hız denklemleri ve mekanizmalar önerildi.
Özet (Çeviri)
In this study, kinetics of complexation reactions of Co(II) with 2-Benzoilpridin-4-fenil-3-tiyosemikarbazon (BPPT) and Cu(II) with 9-Ethyl-3-carbazolcarboxaldehite-thiosemicarbazone (ECCAT) is examined spectrophotometrically. The kinetics and activation parameters of the reactions are determined.Used BPPT ligand has been synthesized in different way from to literature and the ECCAT ligand was synthesized for the first time. The metal-ligand stoichiometric ratio for the both complexes is 1:2, respectively. Furthermore, kinetic and activation parameters (k, A, Ea, ΔH#, ΔS#, ΔG#) were calculated by the Arrhenius and Eyring equations using the data from the experiment of effect of temperature on reaction rates at the specified conditions. We also proposed reaction mechanisms and reaction rates equations for both reactions