İlaç potansiyeli olan bazı tiyosemikarbazon metal komplekslerin ESR tekniğiyle incelenmesi ve biyolojik aktivitelerinin değerlendirilmesi
Investigation of some thiosemicarbazone metal complexes with drug potential by ESR technique and evaluation of their biological activities
- Tez No: 892309
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Physics and Physics Engineering, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Tiyosemikarbazon (TSC) türevlerinin sahip olduğu önemli biyolojik aktivite özellikleri nedeniyle bu tez çalışmasında, 2-hidroksi-1-naftaldehit-N(4)-alil tiyosemikarbazon (HNAT) ve tereftalaldehit bis(4)-alil tiyosemikarbazon (TPA) ligandları sentezlenmiş ve bu yeni-TSC ligandlarına ait Cu2+, VO2+ ve Fe3+ metal kompleksleri oluşturulmuştur. Sentezlenen ligandlar ve geçiş metal kompleksleri Nükleer Manyetik Rezonans (NMR), Ultraviyole (UV), Fourier Dönüşümlü Kızıl Ötesi (FTIR), Elektron Spin Rezonans (ESR) spektroskopik analizleriyle karakterize edilmiştir. Bu analizler sonucunda sentezlenen yapıların oluştuğu belirlenerek fiziksel ve kimyasal karakteristikleri olan yapısal, elektronik ve paramanyetik özellikleri ortaya konmuştur. Bununla birlikte Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) hesaplamaları yapılarak ligandların en kararlı moleküler yapıları tespit edilmiştir. Mikrobiyolojik analizlerle ligandlar ve komplekslerin Escherichia coli, Staphylococcus aureus bakterilerine, Candida albicans mayasına ve Trichophyton verrucosum mantarına karşı antimikrobiyal etkinliği incelenmiştir. Moleküler biyolojik analizlerle ligandlar ve komplekslerin kolon kanseri hücre hatları (HT-29 ve Caco-2) kullanılarak antikanserojen özellikleri incelenmiştir, sitotoksik etkileri MTT deneyi uygulanarak belirlenmiştir. Son olarak NMR, UV, FTIR, ESR spektroskopik analizleri, DFT hesaplamaları, mikrobiyolojik ve moleküler biyolojik analizleriyle HNAT ve TPA yeni-TSC ligandları ve onların metal komplekslerinin geometrik yapısı, elektronik yapısı, paramanyetik özellikleri, antimikrobiyal ve antikanserojen özellikleri hakkında elde edilen tüm veriler değerlendirilerek sentezlenen bileşiklerin ilaç potansiyeli özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the important biological activity properties of thiosemicarbazone (TSC) derivatives, in this thesis study, 2-hydroxy-1-naphthaldehyde-N(4)-allyl thiosemicarbazone (HNAT) and terephthaldehyde bis(4)-allyl thiosemicarbazone (TPA) ligands were synthesized and Cu2+, VO2+ and Fe3+ metal complexes of these new-TSC ligands were formed. Synthesized ligands and transition metal complexes were characterized by Nuclear Magnetic Resonance (NMR), Ultraviolet (UV), Fourier Transform Infrared (FTIR), Electron Spin Resonance (ESR) spectroscopic analyses. As a result of these analyses, it was determined that the synthesized structures were formed and their physical and chemical characteristics, structural, electronic and paramagnetic properties, were revealed. In addition, the most stable molecular structures of the ligands were determined by performing Density Functional Theory (DFT) calculations. Microbiological analyses were performed to investigate the antimicrobial activity of ligands and complexes against Escherichia coli, Staphylococcus aureus bacteria, Candida albicans yeast and Trichophyton verrucosum fungus. Molecular biological analyses were performed to investigate the anticarcinogenic properties of ligands and complexes using colon cancer cell lines (HT-29 and Caco-2), cytotoxic effects were determined using MTT assay method. Finally, all data obtained from NMR, UV, FTIR, ESR spectroscopic analyses, DFT calculations, microbiological and molecular biological analyses were evaluated to determine the drug potential properties of these samples