Lise son sınıf öğrencilerinin duyarlı sevgi düzeyleri, olumlu sosyal davranış eğilimleri ile algılanan anne-baba tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The research of the relationship between compassionate love levels and pozitive social behavior tendencies of the senior grade high school student and perceived parental attiudies
- Tez No: 574998
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ABİDE GÜNGÖR AYTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı lise son sınıfa devam eden ergenlerin duyarlı sevgi düzeyleri, olumlu sosyal davranış eğilimi ve algılanan anne baba tutumları arasındaki ilişkileri incelemek ve algılanan anne baba tutumları(duyarlılık düzeyi, davranışsal denetim, psikolojik kontrol düzeyi, özerklik desteği) açısından duyarlı sevgi, olumlu sosyal davranış eğilimlerinin nasıl farklılaştığını belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2016-2017 eğitim-öğretim yılı Ordu ili merkezinde bulunan ve 12. sınıfa devam eden 478 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Akın ve Eker tarafından 2011 yılında uyarlanan Duyarlı Sevgi Ölçeği, Sevim tarafından 2013 yılında uyarlanan Leuven Algılanan Anne Babalık Ölçeği, Kumru ve diğerleri tarafından 2004 yılında uyarlanan Olumlu Sosyal Davranış Eğilimi Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma sonuçları yorumlanırken değişkenlerin normal dağılım gösterme durumları araştırılırken birim sayıları nedeniyle Shapiro Wilk's, gruplar arasındaki farklılıklar incelenirken değişkenlerin normal dağılım göstermemesi nedeniyle Mann Whitney U ve Kruskal Wallis-H Testlerinden yararlanılmıştır.Kruskal Wallis-H Testinde anlamlı farklılıkların görülmesi durumunda Post-Hoc Çoklu Karşılaştırma Testi ile aralarında farklılık olan gruplar belirlenmiştir. Normal dağılım göstermeyen değişkenler arasındaki ilişkiler incelenirken Spearman's Korelasyon Katsayısından yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, duyarlı sevgi düzeyi, olumlu sosyal davranış eğilimi ve algılanan anne-baba tutumu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin duyarlı sevgi düzeyinin, algılanan anne baba tutumlarının alt boyutlarından özerklik desteği ve duyarlılık ile pozitif ilişkili olduğu görülmüştür. Olumlu sosyal davranışların ise algılanan ebeveyn tutumlarından psikolojik kontrol ile negatif ilişkili olduğu tespit edilmiştir.Lise son sınıf öğrencilerinin duyarlı sevgi düzeylerinin cinsiyet, kardeş sayısı ve doğum sırası değişkeni açısından farklılaştığı görülmüştür. Olumlu sosyal davranışın alt boyutlarının algılanan gelir düzeyi, başarı düzeyi ve anne-baba öğrenim düzeyine göre değişkenlik gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study of adolescents who continue high school seniors compassionate love levels of affection, positive social behavior and perceived parental attitudes the tendency of and to examine the relationship between perceived parental attitudes(sensitivity level, behavioral control, and level of psychological control, autonomy support) in terms of compassionate love and positive social behavior to determine how trends differed. The study group of the study is 2016-2017 academic year in the province of Ordu 478 students attending 12th grade form.The Compassionate Love Scale, which was adapted by Akın and Eker in 2011, was used as a data collection tool, and the Leuven Perceived Parenting Scale adapted by Sevim in 2013, Kumru and others adopted the Positive Social Behavior Tendency Scale and Personal Information Form, which were adapted in 2004. While analyzing the results of the research, Shapiro Wilk normals was used for the evaluation of the variables from the normal distribution and Mann Whitney U and Kruskal Wallis-H Tests were used for the analysis of the differences between the groups.In the case of significant differences in the Kruskal Wallis-H Test, groups with differences were identified with Post-Hoc Multiple Comparison Test. Spearman Correlation Coefficient was used to investigate the relationships between variables that did not come from normal distribution. As a result of the study, it was found that there was a statistically significant relationship between compassionate love level, positive social behavior tendency and perceived parental attitude. It was observed that the level of sensitive love was positively associated with autonomy support and sensitivity from the sub-dimensions of perceived parental attitudes. Positive social behaviors were found to be negatively related to psychological control. It was observed that the compassionate love levels of high school senior students differ in terms of gender, number of siblings and order of birth order. It was concluded that the sub-dimensions of positive social behavior vary according to perceived income level, level of success and level of education of parents.