Coğrafya derslerinde coğrafi bilgi sistemleri (CBS) temelli hazırlanan etkinliklerle mekânsal değişimin algılanması
Perception of spatial variation in activities prepared by geographical information systems (GİS) in geography courses
  1. Tez No: 575006
  2. Yazar: SEVİL BAYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YAĞBASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Coğrafya öğretiminde Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) temelli hazırlanmış etkinlik kullanarak, öğrencilere mekânsal değişimi algılama becerisi kazandırmak ve bu etkinliklerin öğrencilerin ders başarısına etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışma alanı olarak, Antalya'nın Alanya ilçesi seçilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, Antalya ili Alanya ilçesinde bulunan, uygun örnekleme yöntemi ile belirlenmiş olan 2018-2019 eğitim-öğretim yılında ortaöğretim 10. sınıfa devam eden 60 öğrenciden oluşmaktadır. Nicel bir araştırma niteliğinde olan bu çalışmada, ön test son test deney ve kontrol gruplu yarı deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Dersler araştırmacı tarafından, kontrol grubunda geleneksel öğretim yöntemleri, deney grubunda ise CBS temelli etkinlik kullanılarak işlenmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan uzman görüşleri doğrultusunda düzenlenen konu başarı testi yardımıyla toplanmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Veri analizinde t-testi kullanılarak grupların ön test ve son test puanlarının ortalaması arasında anlamlı bir fark olup olmadığına bakılmış, bununla birlikte ders başarı durumları belirlenmiştir. Sonuç olarak, Coğrafya öğretiminde CBS temelli hazırlanan etkinliklerle işlenen derslerin geleneksel öğretim ile işlenen derslere kıyasla öğrencilere mekânsal değişimin algılanması becerisinin daha yüksek düzeyde kazandırdığı görülmüştür. Aynı zamanda CBS temelli hazırlanan etkinliklerle işlenen dersteki öğrencilerin başarılarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to give students the ability to perceive spatial variation and to reveal the effect of these activities on students' course success by using Geographical Information Systems (GIS) based activity in geography education. Alanya district of Antalya was chosen for the study area. The study group consisted of 60 students attending to the 10th grade of secondary school in 2018-2019 academic year, which was determined by appropriate sampling method in Alanya district of Antalya province. In this quantitative study pre-test post-test experimental and control grouped quasi-experimental research model was used. The lessons were taught with the traditional teaching methods for the control group and GIS based activity technique for the experimental group. The data were collected with the help of the subject achievement test which was prepared in accordance with the expert opinions prepared by the researcher. At the end of the study, the data was analysed by the using SPSS program. In the data analysis, the t-test was used to determine whether there was a significant difference between the pre-test and post-test scores of the groups as well as their course success were determined. As a result, it has been found that the courses taught with GIS-based activities in geography teaching gave students a higher level of perception of spatial variation skills compared to the courses taught with traditional method. Also, it was determined that the students in the course which were taught with GIS based activities were more successful.