Karadut meyve ve yapraklarının antioksidan aktivitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the antioxidant activities of Black mulbery and leaves
- Tez No: 575026
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM YEŞİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Antioksidanlar hücre metabolizması reaksiyonlarının yan ürünü olan serbest radikallerle savaşarak, oluşturabilecekleri hasarları önleyen maddelerdir. Vücudun savunma sisteminde aktif olarak görev alırlar. Metabolizmamızdaki doğal antioksidanların yanı sıra, birçok antioksidan beslenme yolu ile de alınabilir. Meyve ve sebzeler antioksidanlarca zengin gıda maddeleridir. Yapılan bu tez çalışmasında karadut meyve ve yapraklarının aseton, su ve metanol ekstraktlarının fenolik bileşen tayini, flavonoid bileşen tayini, DPPH radikali yakalama aktivitesi tayini, ABTS radikali yakalama aktivitesi tayini, demir (II) iyonlarını şelatlama aktivitesi tayini, linoleik asit sisteminde FTC yöntemi ile antioksidan aktivitesi tayini deneyleri yapılarak antioksidan aktivitesi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Antioxidants are called substances that inhibit the damages free radicals can constitue, by fighting free radicals which are side product of cell metabolism reactions. They actively take part in the defense system of the body. In addition to natural antioxidants in our methabolism, many antioxidants can be taken in our body through nutrition. Fruit and vegatables are food stuffs that are rich in antioxidants. In this study, antioxidant activity has been investigated, doing the experiments; phenolic substance determination of extracts from black mulberry fruit and leaves, acetone, water and methanol, determination of flovanoid substance, determination of DPPH radical scavenging activity, determination of ABTS radical scavenging activity, determination of ferric (II) ions chelation, determination of antioxidant activity in linoleic acid system with FTC method.