Suriyeli çocukların iyi olma hallerinin incelenmesi: Altındağ örneği
Investigation of the well-being of Syrian children: Altındag example
  1. Tez No: 575025
  2. Yazar: OKTAY TATLICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT ERBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu araştırmanın amacı Suriyeli çocukların mültecilik yaşam standartlarını çocuğun iyi olma hali perspektifinden incelemek ve yaşam standartlarının desteklenmesi için çözüm önerileri ortaya koymaktır. Araştırma nicel yöntemle tasarlanmıştır. Bu çalışmanın evrenini Türkiye'de yaşayan Suriyeli çocuklar oluşturmaktadır. Örneklemini ise Ankara'da Suriyeli öğrencilerin yoğun olduğu 6 okulda eğitim gören 310 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler Aralık 2017- Mayıs 2018 tarihleri arasında toplanmıştır. Anket formu, uluslararası ve ulusal çocuğun iyi olma hali indeksleri referans alınarak ve Suriyeli çocukların mültecilik deneyimi ve yerelin kendine özgülüğü de göz önünde bulundurularak araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Toplanan veriler SPSS 23.0 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin sıklık ve çapraz tabloları verilmiş, ki kare testi ve lojistik regresyon analizleri yapılarak sonuçlar ortaya konmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre çocukların en temel sorununu mülteci olmayla ilişkili olarak dil bilmeme oluşturmaktadır. Türkçeyi konuşma ve yazma becerisinin yeterli olmaması çocuğun iyi olma hali alanlarını olumsuz etkilemekte ve çocukların toplumsal uyum sürecini zorlaştırmaktadır. Çocukların aile gelirlerinin açlık sınırının altında olduğu, hanelerin çok kalabalık olduğu, eğitime erişemeyen Suriyeli çocuk sayısının çok fazla olduğu görülmüştür. Çocukların yaşadıkları konutların sahip olduğu imkanlar ve çevresel koşullar çocukların sağlığı açısında riskler taşımaktadır. Erkek çocuklar için çocuk işçiliği riskinin daha fazla olduğu, kız çocukları için ise çocuk evlilik riskinin olduğu görülmektedir. Ayrıca, geçici koruma statüsünde aile üyelerinin çalışma izinleriyle ilgili kısıtlamalar Suriyelilerin istihdamını enformel bir sektöre dönüştürmüştür. Türkiye'de yaşayan Suriyeli çocukların yaşadıkları sorunların çözümü için çocuğun iyi olma hali perspektifinde bütüncül bir bakış açısına ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, göçmenlik olgusunun uluslararası bir boyutu olduğu ve bu nedenle Suriyeli çocukların iyi olma halini destekleyecek ulusal ve uluslararası koruyucu ve önleyici politika ve projelere gereksinim olduğu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the living standards of Syrian refugee children from a child well-being perspective, and offer solutions to enhance their living standards. The research was designed in quantitative method. The study universe was Syrian children living in Turkey. The sample is composed of 310 students studying in 6 Syrian student populated schools in Ankara. Data were collected between December 2017 and May 2018. The questionnaire was prepared by the researcher with reference to the international and national children well-being indices and taking into account the refugee experience of Syrian children and the local knowledge. The collected data were analyzed using SPSS 23.0 program. The frequency and cross tables of the data are given, and the results are determined by performing chi-square test and logistic regression analysis. According to the findings of the study, the main problem determined was inadequate Turkish language skills. The inadequacy of speaking and writing skills in Turkish language negatively affects the well-being of children and complicates their social adaptation process. It was found that the family income of children is below the hunger limit, the households are very crowded and the number of Syrian children who cannot access education is very high. The opportunities and environmental conditions of children's housing have risks for children's health. It was found that the risk of child labor is higher for boys and the risk of child marriage is higher for girls. Restrictions on the work permits of family members in temporary protection status have transformed the employment of Syrians into an informal sector. As for the solution of Syrian children's multidimensional problems, there is a need for a holistic approach from children's well-being perspective. In this study, it is argued that national and international protective and preventive policies and projects are needed to support the well-being of Syrian children since migration is an international and global phenomenon.