Yağma suçunun bir hukuki ilişkiye dayanan alacağın tahsili amacıyla işlenmesi
The fact that the crime of plunder is processed for the purpose of collecting the receivable based on a legal relationship
- Tez No: 575054
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yağma suçu 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda malvarlığına karşı işlenen suçlar arasında yer alan bir suç tipidir. Suçun işlenmesiyle birden fazla korunan hukuki değer ihlal edildiği için kanun koyucu tarafından ağır yaptırımlar öngörülmüştür. Hukuk devletinde bireyler haksızlığa maruz kaldıklarında yargı yoluna başvururlar. Kişilerin kendi güç ve imkanlarını kullanarak hak elde etmeye çalışmaları yasaklanmış ve yaptırıma bağlanmıştır. Yağma suçunun hukuki bir ilişkiye dayanan alacağın tahsili amacıyla işlenmesi hali bu duruma bir örnektir. Türk Ceza Kanunu'nun 150/1. maddesinde daha az cezayı gerektiren hal olarak düzenlenmiştir. Kişinin bir hukuki ilişkiye dayanan alacağını tahsil amacıyla tehdit veya cebir kullanması halinde, ancak tehdit veya kasten yaralama suçuna ilişkin hükümler uygulanır. Söz konusu hüküm mahiyeti itibariyle Borçlar Hukuku ile de yakından ilgilidir. Zira hükmün uygulanabilmesi için failin mağdura yönelik bir alacağının bulunması, bu alacağın hukuki bir ilişkiye dayanması ve eylemin hukuki ilişkiye dayanan bu alacağın tahsili amacıyla işlenmesi gerekmektedir. Tezde yağma suçunun yapısı genel olarak açıklandıktan sonra, suçun hukuki ilişkiye dayanan alacağın tahsili amacıyla işlenmesi hali doktrin ve Yargıtay uygulamaları da dikkate alınarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The crime of plunder is a type of crime which is among the crimes against the assets of the Turkish Penal Code numbered 5237. Heavy sanctions were envisaged by the legislator, as more than one protected legal value was violated by the commission of the offense. In the state of law, when individuals are subjected to injustice, they apply to the judiciary. Persons are prohibited and sanctioned to seek rights by using their own power and means. The fact that the crime of plunder is processed for the purpose of collecting the receivable based on a legal relationship is an example of this situation. 150/1 of the Turkish Penal Code in the article, it is arranged as the case requiring less punishment. If the person uses threat or algebra to collect his receivable which is based on a legal relationship, only the provisions related to the crime of threat or intentional injury are applied. This provision is also closely related to the Law of Obligations. In order for the provision to be applied, the perpetrator must have a receivable for the victim, this claim shall be based on a legal relationship and the action shall be processed for the purpose of collecting this receivable based on the legal relationship. In the thesis, after the general structure of the crime of plunder, the state of the crime which is based on legal relations to be processed for the purpose of collecting, will be examined by taking into consideration the doctrine and Supreme Court decisions.