İşletme performans takip sistemi tasarımı
Business performance tracking system design
  1. Tez No: 575070
  2. Yazar: GİZEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HUMAR KAHRAMANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Globalleşmenin yaşandığı günümüz dünyasında işletmeler büyük bir gelişme ve büyüme göstermektedir. Bu büyüme beraberinde rekabeti de getirmektedir. Günümüzde gelişen küresel rekabet ortamıyla beraber işletme performansının ölçülmesinin önemi pazar payının ve işletme varlığının korunması bağlamında giderek artırmaktadır. Başarılı bir performans ölçüm sistemine sahip işletmelerin olmayanlara göre daha dinamik bir yapıya sahip oldukları görülmektedir. Bu çalışmada, gerek üretimde kullanılan makinelerin gerekse çalışanların performanslarının ölçümünün önemi ortaya konmuştur. Bir işletmenin değişen koşullara uyum sağlamasını kolaylaştırmak için kurumsal performansın etkin bir şekilde ölçülmesi ve başarılı bir kurumsal strateji uygulamasının değerlendirilmesi gerekmektedir. Üretiminizin nasıl bir performans gösterdiğini gösteren ölçümleriniz veya verileriniz yoksa üretim ekipmanınızı daha verimli hale getirebilecek iyileştirmeler yapmak zordur. Artan rekabet ortamında işletmelerin rakipleri karşısında ayakta kalabilmeleri için bu değerlendirmeler doğrultusunda gerekli düzenlemelere gitmeleri oldukça önemli bir faktördür. Bu çalışmada, performans ölçüm sistemlerinin gelişimi, performans takibinin yöntemleri ve etkileri ile sürekli iyileştirme ile performans ölçütleri arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world where globalization is taking place, enterprises show great growth and growth. This growth brings along competition. Measuring the operational performance in today's global competition environment; increasing the importance of the company in the context of the protection of business and market share. It is seen that the enterprises having an effective performance measurement system have a more dynamic structure than those without. In this study, the importance of measuring the performance of the machines used in the production and the performance of the employees is shown. To ensure that an enterprise is more easily adapted to changing conditions, it is necessary to periodically evaluate and continually improve the enterprise by using critical performance standards. In order to survive against the competitors in an increasing competitive environment, it is a very important factor to make necessary arrangements in the light of these evaluations. In this study, the development of performance measurement systems, characteristics of performance criteria, classification, as well as the relationship between continuous improvement and performance measures are emphasized.