Zaman esaslı rekabet ve temin süresinin kısaltılması
Time based competition and lead time reduction
  1. Tez No: 98418
  2. Yazar: MUSTAFA OKTAY
  3. Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. HALEFSAN SÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ZAMAN ESASLI REKABET VE TEMİN SURELERİNİN KISALTILMASI ÖZET Yirminci yüzyıl boyunca işletmelerin mevcut pazar ortamında öncelikle ayakta kalabilmeleri, ardından söz konusu pazardan en büyük payı alabilmeleri için birbirlerine karşı kullandıkları gerek savunmaya yönelik, gerekse saldırıya yönelik rekabet stratejilerinin seyrine bakıldığında, ilk etapta yalnızca üretebilme kavramının, daha sonra düşük maliyetle üretebilme, ardından düşük maliyetle kaliteli üretebilme ve günümüze gelindiğinde ise düşük maliyetle, daha yüksek kalitede ve daha hızlı üretebilmenin ön plana çıktığı görülmektedir. Bu genel yapı ayrıntılı olarak incelendiğinde, 1950'li yıllardan itibaren yaklaşık her on yıllık dönemde işletmelerin kullandıkları stratejiler değişim göstermiştir. Tarihsel sıralanyla ele alındığında bu stratejilerin öğrenme eğrisi stratejisi, portföy yönetimi stratejisi, borç kullanımı stratejisi, maliyetlerin daha belirgin tanımlanmasına yönelik strateji ve yeniden yapılanma stratejisi şeklinde sıralandığı görülür. 1990'lı yıllara gelindiğinde ise işletmeler rekabet aracı olarak zamanı kullanmaya başlamışlardır. Dünya pazarlarının yirminci yüzyılın sonlarına doğru bütünleşik bir hale gelmesi, işletmelerin kendi pazarlarından dışarı açılmalarını zorunlu kılmıştır. Bu bağlamda işletmelerin söz konusu bütünleşik pazarda ayakta kalabilmek için bu pazarın her noktasındaki beklentileri karşılamak zorunda olduğu kesindir. Bu hedef ise işletmelerin bünyelerindeki ürün çeşitliliğini arttırmaları ile mümkündür. Ancak arttınlan çeşitliliğin işletme maliyetlerini arttırması neticesinde, işletmeler geleneksel üretim ve yönetim tarzı ile maliyetlerini belirli düzeyde tutamayacaklarım kavramışlar ve bu doğrultuda ortaya konan, düşük maliyetli ancak çeşitliliğe dayalı üretim arayışı öncelikle esnek operasyonların, ardından esnek fabrikaların ortaya çıkışını gerçekleştirmiştir. Esnek fabrikalar için zaman, yönetilmesi gereken en önemli kaynak olduğundan esnek imalat kavramının gündeme gelmesi ile birlikte zaman kavramı da rekabet aracı halini almıştır. Günümüzde tüketicilerin talep ettikleri mal veya hizmeti, yüksek kalitede ve düşük fiyatlı ve aynı zamanda en kısa sürede temin etme arzusu, işletmeler için zorlayıcı bir faktördür. Bu bağlamda tüketiciyi her yönden tatmin eden bir işletmenin tüketici bağımlılığı sağlama yolu ile diğer firmalar üzerinde rekabet avantajı sağlayacağı açıktır. Mevcut üretim ve hizmet yapısı içinde işletmelerin belirli düzeyde kaliteyi sağladıkları gözönüne alındığında, tüketiciye mesafe olarak değil zaman olarak yalan olan işletmelerin tüketici üzerindeki izleniminin de olumlu yönde olacağı kesindir. İşletmelerin rekabette kullandıkları bir diğer işlev olan yaratıcılık, zamana dayalı olarak yönetilmesi gereken bir diğer kritik değişkendir. Yaratıcılık kavramınm bütününe bakıldığında, işletmelerin bu işlevi rekabet silahı olarak kullanabilmeleri için sadece yeni ürün çıkartmaları yeterli değildir. Yeni ürünün pazara sunulmasının ardından gelen sürecin de sağlıklı olarak yönetilmesi gerekir. İşletmelerin yeni ürün vıgeliştirme stratejilerine bakıldığında, sahip oldukları üretim sistemleri ile benzerlikler görülür. Bu benzerlik bilginin büyüklüğü, yeni ürün geliştirme prosesi ve bu proseste yer alan elemanların yerleşimi, yeni ürün geliştirme sürecinin yönetimi, yeni ürün geliştirme sürecinde tedarikçi rolü, kalite, otomasyon gibi bileşenlerde açıkça ortaya konmaktadır. Bu durumda geleneksel tarz üretim yapan işletmelerin, yeni ürün geliştirme politikası ile zaman esaslı işletmelerin yeni ürün geliştirme politikalarının ortaya çıkardığı sonuçlar arasındaki fark, üretim sistemlerinin ortaya çıkardığı sonuçlar arasındaki fark ile bir koşutluk gösterir. Başka bir deyişle, zaman esaslı işletmelerin yeni ürün geliştirme süreci içindeki davranışları sonucunda işletme, yeni ürün geliştirme maliyetlerini düşürme, arttırılmış tasarım kalitesi gibi içsel bir takım kazanımlann yamsıra, pazarda teknoloji liderliğinin yakalanması, yeni ürünlerin daha yüksek fiyatlardan pazara sürülerek daha yüksek karların elde edilmesi, tüketici bağımlılığı sağlanması ve tüm bunların sonucu olarak pazar payım arttırılması gibi dışsal birtakım kazanımlan da elde edecektir. İşletmeler günümüzde teknolojik anlamda daha rekabete dayalı bir ortamda bulunduklarından, üretim kaynaklarının verimli bir biçimde kullanımının önemi giderek artmaya başladı. Bu noktadan hareketle işletmeler, söz konusu kaynakların en verimli biçimde kullanılarak en yüksek düzeyde fayda sağlanabilmesi için ürün tasarımının önemi üzerine eğilmeye başladılar. Daha önceki yıllarda tasarımcılar bir ürün tasarımında öncelikli olarak ürünün performansını üst düzeyde tutmayı hedeflediklerinden, ürünün üretimine yönelik kısıtlar, tasarımcı tarafından çok fazla dikkate alınmamakta idi. Ancak yeni ürün geliştirme sürecinin ileri safhalarında ortaya çıkan sorunlardan dolayı, tasarımın değişimine yönelik girişimlerin yeni ürün geliştirme maliyetlerini yükseltmesi, tasarımcının tasarım safhasında işletmenin diğer birimleriyle bilgi paylaşımında çok daha etkin bir ilişki içinde bulunması zorunluluğunu ortaya koymuştur. Bu nedenledir ki üretilebilirliğe yönelik tasarım, montaja yönelik tasarım, güvenilirliğe yönelik tasarım gibi kavramalar günden güne önem kazanmaya başlamıştır. Zaman esaslı işletmeler, geleneksel işletmelerle yapısal anlamda karşılaştırıldığında faaliyetlerinin yapılandırılma biçimleri, bilginin yaratılma biçimi ve performans ölçüm biçimleri yönünden farklılıklar gösterdikleri görülür. Bu bağlamda işletmelerin zaman esaslı hale gelebilmeleri için ilk etapta bünyelerindeki işleyişi birtakım teknikler vasıtası ile inceleyerek sorgulamaları gerekir. Bu sorgulamanın sonucu olarak işletmede gerçekleştirilen faaliyetlerden verimsiz olanlar yeniden düzenleme yolu ile iyileştirilmeli, gereksiz olanlar ise sistemden uzaklaştırılmalıdır. Bunun yamsıra işletme içindeki bügi paylaşımı sürekli olmalı ve bir geri besleme sistemi içinde işlenmelidir. Bilgi akışının çalışanlar tarafından açıkça takip edilmesi sağlanmalı ve her çalışanın gerçekleştirdiği bir faaliyetin sonucunun diğer çalışanları ne şekilde etkilediğini görmesi sağlanmalıdır. Bir diğer karakteristik olan performans ölçümünde ise kullanılması gereken araç zaman olmalıdır. Zira zaman gerçekleştirilecek olan analizleri fiziksel düzeye indirgemekle birlikte, objektif bir ölçüm kriteri mtehgini gösterecektir. Tüm bu adımların atılmasında üst yönetimin liderliği büyük önem taşımaktadır. Zira üst yönetim işletmenin zaman esaslı hale gelmesi yönünde karar veren kişi olup, bu hedefe uygun olarak vizyon oluşturma kimliğine sahiptir. İşletme çahşanlannm zaman esaslı hale gelebilme yolunda aynı yönde gitmeleri, güçlü bir vizyon aracılığı ile gerçekleşir. Ancak süreç dahilinde çalışanların eski alışkanlıkları ile birlikte, yeni düzen neticesinde ne şekilde çalışacakları hakkında yeterli bilgiye sahip olamamaları, sürecin sağlıklı ilerlemesinin önüne geçebilir. Ancak lider konumundaki kişilerin yeterince vugüçlü olmalan işletmeyi bu süreç boyunca vizyon doğrultusunda yönlendirebilir. Asıl önemli olan nokta gerekli değişimlerin gerçekleştirilmesinin ardından elde edilen başarının sürekliliğinin sağlanmasıdır. Başka bir deyişle sürekli değişimin gerçekleştirilmesi işletmeleri eski düzeylerine inmelerini engelleyen birincil faktördür. Yirmibirinci yüzyılda rekabet silahı, yirminci yüzyılın sonunda olduğu biçimde kalite ve zaman üzerinde yoğunlaşmaktadır. Zaman, kalite ve fiyat eksenlerinde aynı anda faal olan işletmelerin en azından önümüzdeki birkaç on yıllık süre içinde liderliklerini sürdürecekleri açıktır. Anlatılan tüm bu yaklaşım doğrultusunda emniyet kemeri üretimi gerçekleştiren bir işletme bünyesinde üretilen arka kol adlı ürünün temin süresinin kısaltılmasına yönelik çalışma ve çalışma neticesinde elde edilen kazanımlar çalışmanın son bölümü olan onuncu bölümünde ayrıntılarıyla ortaya konmuştur. vuı
Özet (Çeviri)
TIME BASED COMPETITION AND LEAD TIME REDUCTION SUMMARY In the competitive environment of 20th century, both offensive and defensive competition strategies which are used in order to be the laeder of the market and to get a sustainable competitive advantage has evolved from only manufacturing to manufacturing with low costs firstly. Then manufacturing with low costs but with high quality was the main subject in the next years. Nowadays the most important goal is manufacturing high quality products with low costs in a very short time. When this structure has been investigated in a detailed way, it can be seen that since the beginning of 50ies, behaviour of strategies have changed in every ten years. These strategies can be mentioned sequentially as experience curve strategy, portfolio management strategy, strategic use of debt, deaveraging costs and restructuring strategy. But after 1990 companies have begun to use time concept as competition strategy. Towards the end of 20* century, it became compulsary for the companies to perform activities in other markets which have become global. On this basis it is clear that in order to get a sustainable competitive advantage, companies have to meet every kind of needs and expectations at every corner of the market. This goal can only be achieved by incerased product variety. But by increasing product variety, companies recognized that it is impossible to keep production costs at a lower level by means of traditional production and management systems. And then, firstly flexible operation and later flexible factory concept arised as a result of need for increasing product variety under lower costs. As the time has become the most important resource to be managed for flexible factories, time has been a competition tool by means of flexible manufacturing. Costumer demands which are now subjected on high quality, low cost and short lead time are challenging factors for the firms in today's competition environment. On that basis it is clear that companies which satisfy their costumers' all expectations would get a strong competition advantage on its own competitors by providing costumer loyalty. Also by recognizing the reality that all companies can provide a constant quality standart at an acceptable level, companies which are closer to their costumers not in metrics but in time will have a strong and positive impression on their costumers. Creativity which is an other function used in competition is an other critical variable which should be managed as time based. When whole structure of creativity function has been investigated, it can be seen that only introducing new products or services is not enough by itself. The period which follows after introducing new products or services should be managed positively also. When investigated detailed it can be seen that companies have a parallel behaviour between new product development strategies and production systems. This parallelity can be seen clearly in batch size of information and parts in production, management of new product development process and production system, supplier's role in new production IXdevelopment and production, quality in design and quality in production and automation in design and automation in production. So, it can be said that the difference between results of new production development policies which are applied by firms using traditional systems and time based companies are parallel to results of production systems which are being used by traditional companies and time based companies. In other words, as a result of time based companies' behaviours in new product development process, companies get some internal and external advantages such as decreased new product development costs and increased design quality as internal advantage and being leader of the market, getting higher profits by means of price premiums and as a result increased market share as external advantage. As the companies took place in a more competitive environment which is primarily based on technology today, the importance of efficient utilization of resources has increased. So, companies have become more interested in importance of product design in order to get maximum benefit by most efficient utilization. Before time based approach, designers were aiming at keeping product performance at maximum level and constraints related to manufacturing were the minor subjects. But increasing new product development costs, caused by problems arised in the later laps of new product development process, forced designers to have a more effective relations with other functions of the firm during new product development period. As a result of this situation importance of design for manufacturability, design for assembly and design for reliability has increased. When time based companies have been compared with traditional companies regarding structure, there is a difference between two types of companies in types of structuring activities, creating and sharing information and performance measurement. On that basis, for the firms which are willing to become time based companies, investigating and questioning their own activities are very important at first stage. As a result of this investigation, activities which are inefficient must be improved by rethinking or combining and activities which are not necessary must be eleminated. Also there must be a continous information flow and information must be processed in a closed loop form. Information flow should be followed transparently by workers and each acting person should know that each activity performed by himself would effect other people working related to him. In performance measurement which is other criteria, time should be used as a tool. Because time is an objective measurement tool and it pulls analysis to physical level. The role of CEO is very important during the performance of these activities which are described above in order to become time based. Because CEO is the key factor which decides firm to become time based and creates vision in this direction. To make all people go in the direction of becoming time based company can only be provided by a strong and impressive vision. But old habits of workers and questions about how to work under new conditions caused by inadequate information may prevent situation from developing healthly. In this case strong personality of people who are identified as leaders may direct organization as vision required. But the main important point is that the continuity of effort for continous improvement must be provided. In other words, performing continous improvement is the primary factor which prevents companies from going back to previous level. The result of competition strategy trend in the 20th century indicates that competition in the 21st would emphasize on quality and time. So, that means; companies which perform on time, quality and cost axis at the same time and with same performance will remain as leaders of the market for at least a few ten years.In the direction of the approach which is described above, the study done in order to reduce manufacturing lead time of the product called buckle with webbing which is being produced in a company producing seat belts and results of this study is the main subject of the eleventh and the last part of this study. XI