Kırklareli Yayla Mahallesi geleneksel konutlarının sürdürülebilir yenileme kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of the scope for sustainable renovation of traditional houses of Kırklareli Yayla neighborhood
- Tez No: 575071
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR KISA OVALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Sanayileşmenin ve nüfusun artması sonucu olarak karşımıza çıkan kontrolsüz tüketimler, kısıtlı enerji kaynakları, zararlı emisyon salınımlarının artması ülkeleri yenilenebilir enerji kaynaklarına bir anlamda sürdürülebilir yaklaşımlara yöneltmiştir. Ülkemizde geleneksel konut yenilemelerinde genelde klasik restorasyon (sağlamlaştırma, bütünleme, onarım vb) çalışmaları yapılmaktadır. Oysa çağımızın enerji etkin sürdürülebilir yaklaşımları özellikle yapılı çevrenin organizasyonunda ve yeniden kullanımında son derece önemlidir. Bu sebeple tarihi yapıların yeniden değerlendirilmesi noktasında sürdürülebilir çözümler sunmak gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı; sürdürülebilir yenileme kapsamında bina bütünleşik aktif sistemleri araştırmak ve Kırklareli Yayla Mahallesi'nde bulunan tescilli ve/veya tescile değer konutlar üzerinde bu sistemlerin kullanım olanaklarını araştırmaktır. Bu sayede, yakın gelecekte yapılacak yenileme uygulamalarına ışık tutulabileceği düşünülmektedir. Sürdürülebilir yenileme doğrultusunda bina bütünleşik aktif sistemlerin belirlenmesi ve önerilerin çözüm seçeneklerine dönüştürülmesinde“sistem/sistematik”kavramından hareket edilerek yenileme önerileri bu kapsamda geliştirilmiştir. Birinci bölümde; çalışmanın kapsamı, yöntemi ve konunun incelenmesindeki sınırlılıklar anlatılmıştır. İkinci bölümde sürdürülebilirlik kavramı, koruma yöntemleri ve kavramsal ilişkiler ele alınarak, yenileme alt başlığında sürdürülebilir yenileme incelenmiştir. Bölüm sonunda yasal çerçevede sürdürülebilir yenileme irdelenmiştir. Üçüncü bölümde güneş ve rüzgâr enerjisine ilişkin bina bütünleşik aktif sistemler detaylı bir şekilde anlatılarak geleneksel konutların yenilenmesinde hangi aktif sistemin kullanılabileceği araştırılmıştır. Dördüncü bölümde çalışma alanı, harita, yerinde gözlem, fotoğraflama yöntemleri ile analiz edilmiş ve Yayla Mahallesi'nde restorasyon geçirmiş konutlardan 10 tanesi sürdürülebilir yenileme kapsamında incelenerek öneriler sunulmuştur. Sonuç olarak; sürdürülebilir bina bütünleşik aktif sistemler tanımlanırken alan özelinde konunun önemine dikkat çekilerek, ülkemiz koruma yönetmeliklerindeki eksiklikler ortaya koyulmuş ve güncel durum değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Uncontrolled consumption, limited energy resources and increased harmful emissions as a result of the increase in industrialization and population have led the countries to renewable energy sources, ie sustainable approaches. In our country, traditional housing renewals are generally carried out by classical restoration (consolidation, complation, repair, etc.). However, our energy-efficient sustainable approaches are especially important in the organization and reuse of the built environment. For this reason, it is necessary to provide sustainable solutions at the point of re-evaluation of old structures. The purpose of this study is; to investigate the integrated active systems in the context of sustainable renewal and to explore the possibilities of using these systems on registered and / or worth to be registered properties located in Kırklareli Yayla area. In this regard, it is thought that the renewal applications to be made in the near future can be shed light on. In line with sustainable renewal, renewal proposals were developed within the scope of“system / systematic”concept in determining the integrated active systems of the building and turning the suggestions into solution options. In the first chapter, the aim of the study and the limitations of examining the subject are explained. In the second chapter, the concept of sustainability, conservation methods and conceptual relations are discussed and sustainable renewal is examined under the renewal subtitle.. At the end of the chapter, sustainable renewal within the legal framework is renewed. In the third chapter, the building integrated active systems are explained in detail and which active system can be used when renovating the traditional houses is researched. In the fourth chapter, the study area was analyzed with maps, on-site observation, photography methods and 10 of the houses which have undergone restoration in the study area were examined and recommendations were presented. As a result; while defining sustainable building integrated active systems, attention was paid to the importance of the subject in this field and the current situation was evaluated by revealing the deficiencies in the protection regulations of our country.