Mavi gıda katkı boyası (E-133)'nın Drosophila melanogaster'in yavru verimine etkisi ve bu boyanın mutajenitesinin 'SMART' ('Somatik Mutasyon ve Rekombinasyon Testi') Yöntemi ile Araştırılması
The effect of brilliant blue food colouring (E-133) on the fecundity of Drosophila melanogaster and investigation of It's Mutageneity by Using 'SMART' ('Somatic Mutation and Recombination Test')
  1. Tez No: 575073
  2. Yazar: MERVE ERMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YURTSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, birçok gıdalarımızda renklendirici olarak kullanılan ve Brilliant blue (E133) olarak bilinen mavi gıda boyası, laboratuvar ortamında Drosophila .melanogaster besiyerlerine eklenerek, boyanın bu sineklerdeki sitotoksik ve genotoksik etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın ilk kısmında, mavi boya yüksek dozda (2gr/Lt) standart Drosophila besiyerlere eklenmiştir. Bu besiyerlerde yetiştirilen larva, pupa ve ergin sayıları kontrol gruplarıyla (Distile su ve hidrojen peroksit) karşılaştırılmıştır. Yavru sayıları karşılaştırılan gruplarda istatistiki testler anlamlı bir sonuç vermediğinden (P >0.05) mavi boyanın yavru veriminde herhangi negatif bir etki göstermediği görüşüne varılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında, mavi boyanın Drosophila melanogaster'deki genotoksik etkisi SMART (Somatik Mutasyon ve Rekombinasyon Testi) yöntemi kullanılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the brilliant blue (E133) which is commonly used in the food industry as a colouring additive is examined for its cytotoxic and genotoxic effects using Drosophila melonagaster in the laboratory conditions. In the first part of the work, a high concentration (2gr/Lt) of the blue coluring agent was applied to mediums where Drosophila melanogaster flies were reared in breeding bottles. The numbers of the larvae, pupae and the adult flies were compared to control (distilled water and hydrogen peroxside treated mediums) groups to see the cytotoxic effects. However, the statistical tests revealed no significant difference (P > 0.05) among the fly numbers in appropriate groups. Thus, it seemed that blue food colouring agent has no decreasing effect on the fly numbers. The second part of the work, the genotoxic effects of the blue colouring agent was examined using SMART (Somatic Mutation and Rekombination Test) technique on Drosophila melanogaster. The larvae were chronically fed in the mediums where blue colouring agent were experimentally applied. The results showed that this food additive has highly significant effects (P < 0.001) for inducing the number of mutant wing spots compared to control groups. Thus, it seemed that the blue food colouring is a highly mutagenic agent on Drosophila melanogaster offspring in the laboratory conditions.