Lamium purpureum L. ve Lamium galeobdolon (L.) L. türlerinin biyolojik aktivitelerinin ve kimyasal kompozisyonlarının belirlenmesi
Determination of biological activity and chemical composition of Lamium purpureum L. and Lamium galeobdolon (L.) L. species
- Tez No: 575087
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEM DÜLGER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Düzce Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Lamium purpureum L. ve Lamium galeobdolon (L.) L. türlerinin kimyasal bileşimi ve biyoaktif özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kimyasal bileşiminin analizi GC-MS ile yapılmıştır. L. purpureum L.'nin etanol ekstresinde palmitik asit, 7-tetradekenal, 9,12-oktadekadienoik asit, (sikloheks-2-enil) asetik asit, etil 9,12,15-oktadekatrienoat, heksatriakontan, stearat ve benzil benzoat yüksek oranda bulundu. L. galeobdolon (L.) L.'nin etanol ekstresinde ana bileşenler 2(3H)-benzoksazolon, palmitik asit, 2-heksadecen-1-ol,3,7,11,15-tetrametil, eikosan, 9,12-octadekadienoik asit ve tetrakosan olarak belirlendi. Ayrıca etanol ekstrelerinin TAS kiti ile antioksidan kapasitesi belirlenirken, TOS kiti ile de oksidan kapasitesi tespit edildi. İkisinin oranıyla bitkilerin OSI değerleri hesaplandı ve değerler L. purpureum L. için 0,672 AU; L. galeobdolon (L.) L. içinse 0,987 AU olarak bulundu. Clevenger cihazında bitki toprak üstü kısımlarından hidrodistilasyonla uçucu yağ elde edildi. Uçucu yağların antikanser aktivitesi MTT testi ile analiz edildi. L. purpureum L.'nin 50 µg/mL konsantrasyonunda maksimum apoptoz %14 oranında gerçekleşirken, L. galeobdolon (L.) L.'nin antiproliferatif etkisi aynı dozda %88,9 olarak belirlendi. Uçucu yağların antimikrobiyal aktivitesi disk difüzyon metoduyla belirlendi. Buna göre antibakteriyel etkinliği zayıf olan iki bitkinin antifungal etkisi daha yüksek bulundu. L. purpureum L. için en yüksek değer 100 µL'lik dozda Candida tropicalis mantarına karşı 10 mm ölçüldü. L. galeobdolon (L.) L.'nin 100 µLl'ik dozu Candida glabrata ve Candida tropicalis mantarlarına karşı 10 mm zon oluşturarak en yüksek antifungal etki gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the chemical composition and bioactive properties of Lamium purpureum L. and Lamium galeobdolon (L.) L. species. The chemical composition was analyzed by GC-MS. Palmitic acid, 7-tetradecenal, 9,12-octadecadienoic acid, (cyclohex-2-enyl) acetic acid, ethyl 9,12,15-octadecatrienoate, hexatriacontane, stearate and benzyl benzoate were found high rate in the ethanol extract of L. purpureum L. In the ethanol extract of L. galeobdolon (L.) L., the main components were determined 2(3H)-benzoxazolone, palmitic acid, 2-hexadecen-1-ol, 3, 7, 11, 15-tetramethyl, eicosan, 9,12-octadecadienoic acid and tetracosan. In addition, antioxidant capacity of ethanol extracts was determined by TAS kit and oxidant capacity was determined by TOS kit. OSI values of the plants were calculated with the ratio of two and the values were found 0.672 AU for L. purpureum L.; 0.987 AU for L. galeobdolon (L.) L. In the Clevenger apparatus, essential oil was obtained by hydrodistillation from the above grand parts of the plant. The anticancer activity of the essential oil of the plants was analyzed by MTT test. The maximum apoptosis of L. purpureum L. at 50 µg/mL was 14%, while the antiproliferative effect of L. galeobdolon (L.) L. was 88,9% at the same dose. The antimicrobial activity of the essential oils was determined by disc diffusion method. Accordingly, antifungal effect of two plants with poor antibacterial activity was found to be higher. The highest value for L. purpureum L. was measured 10 mm against Candida tropicalis fungus at a dose of 100 µL. 100 µL dose of L. galeobdolon (L.) L. showed the highest antifungal effect by forming a 10 mm zone against Candida glabrata and Candida tropicalis fungi.