Günübirlik ve hastanede yatarak cerrahi girişim geçiren hastaların korku düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of fear levels of patients undergoing outpatient and inpatient surgery
  1. Tez No: 575086
  2. Yazar: BİLKAY BASKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜ YILDIZ FINDIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma günübirlik ve hastanede yatarak cerrahi girişim geçiren hastaların korku düzeylerini değerlendirmek amacıyla yapılan tanımlayıcı bir araştırmadır. Araştırma; Mart 2018-Mart 2019 tarihleri arasında bir Devlet Hastanesi'nin Cerrahi Kliniklerinde, 118 yatarak cerrahi girişim, 118 günübirlik cerrahi girişim geçirecek ve geçiren hasta ile yapıldı. Araştırma veri toplama araçları olarak kişisel bilgi formu ve Cerrahi Korku Ölçeği kullanıldı. Veriler hastalarla yüz yüze görüşülerek formların araştırmacı tarafından doldurulması ile elde edildi. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, t testi, ANOVA ve scheffe testi kullanıldı. Araştırmaya katılan hastaların (n=236) yaş ortalamaları 50,8±18,8, %59,7'si (n=141) erkek olarak belirlendi Hastaların korku düzeyleri değerlendirildiğinde, günübirlik cerrahi girişim hastaların ameliyat öncesi korku düzeyinin, ameliyat sonrası korku düzeyine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek belirlendi (t=4,08, p=0,00) . Yatarak cerrahi girişim geçiren hastaların, günübirlik cerrahi girişim geçiren hastalara göre ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası korkuları istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek belirlendi (sırasıyla: t =-4,07 p=0,00; t=-5,58 p=0,00) Günübirlik cerrahi girişim geçirecek hastaların ameliyat öncesi, uyanamama ve ölüm korkularının, yatarak cerrahi girişim geçirecek hastaların ameliyat öncesi ve sonrası korkularının azaltılmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
This research is descriptive research conducted in order to evaluate the fear levels of patients who underwent inpatient and outpatient surgical intervention. The research was conducted with 118 patients that underwent inpatient surgical intervention and 118 patients that underwent outpatient surgical intervention between March 2018 and March 2019 in a State Hospital Surgery Clinic. In the research, the Personal Information Form and the Surgical Fear Scale were used as data collection tools. The data were obtained by interviewing the patients face-to-face and the researcher filling out the form. Descriptive statistics, t-test, ANOVA and scheffe test were used in the analysis of the data. The age averages of the patients that participated in the research were determined as 50.8±18.8, 59.7% (n=141) of them were determined as males. When the fear levels of the patients were evaluated, it was determined that the preoperative fear levels of the patients that underwent outpatient surgical interventions were statistically and significantly higher compared to postoperative fear levels (t=4.08, p=0.00). It was determined that the preoperative and postoperative fear levels of the patients that underwent inpatient surgical interventions were statistically and significantly higher compared to the patients that underwent outpatient surgical interventions (t =-4.07 p=0.00; t=-5.58 p=0.00 respectively). We suggest that the preoperative fears of death and being unable to wake of the patients who would undergo outpatient surgical interventions and the preoperative and postoperative fears of the patients who would undergo inpatient surgical interventions to be reduced.