Ameliyat sonrası hastaların evde yaşadıkları sorunlar ve hastalık algısının etkisi
The problems of the patients that after surgery living at home and the effect of the disease of disease
- Tez No: 575088
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜ YILDIZ FINDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, ameliyat sonrası hastaların evde yaşadıkları sorunlar ve hastalık algısının etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı bir araştırma olarak yapıldı. Araştırma, Mayıs 2018- Kasım 2018 tarihleri arasında bir Devlet Hastanesi Cerrahi Kliniğinde, yatan hastalardan araştırma kriterlerine uygun 104 hasta ile yapıldı. Veri toplamada, hasta bilgi formu, günlük yaşam aktiviteleri formu ve Hastalık Algısı Ölçeği kullanıldı. Verilerin analizde bağımsız örneklem t testi ve varyans analizi (ANOVA) ve pearson korelasyon analizi kullanıldı. Sonuçlar için anlamlılık sınırı ise p˂0,05 olarak değerlendirildi. Araştırmaya dahil edilen hastaların (n:104) yaş ortalamaları 47,61±14,60, %80'nin kadın, %87'sinin evli, %52'sinin ilköğretim mezunu, % 65'nin çalışmadığı belirlendi. Hastalık belirtileri puan ortalaması üst değere yakın bulundu (11,57±5,83). Hastalık algısının hastalık hakkındaki görüşleri alt boyutları puan ortalamaları, tedavi kontrolü ile süre (döngüsel) (ort±ss: 19,12±2,39, 19,12±2,39) üst değere yakın bulunurken, kişisel kontrol algısı ortalaması (ort±ss:6,58±1,23) alt değere yakın bulundu. Hastalık nedenleri algıları yüksek belirlendi (ort±ss:42,47±8,71).
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a descriptive study in order to determine the effects of the patients postoperative problems at home and the perception of the disease. This research was carried out with 104 patients appropriate with the criteria at a surgical clinic in the public hospital in between May – November 2018. In data collection; patient data form, daily life activities form and Disease Perception Scale were used. Independent samples, t test, variance analysis (ANOVA) and pearson correlation analysis were used for data analysis.