Mikrodalga desteği ile indirgenmiş grafen oksit sentezinde üretim parametrelerinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of production parameters on microwave assisted reduced graphene oxide synthesis
- Tez No: 575097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tez çalışması kapsamında mikrodalga desteği ile indirgenmiş grafen oksit üretilmiş olup; iki aşamada gerçekleştirilen indirgenmiş grafen oksit sentezinin ilk aşamasında Tour yöntemi kullanılarak grafit tozundan grafen oksit üretimi gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmada elde edilen grafen oksit ürünleri üzerinde 3 farklı grafit toz miktarı (1g, 3g, 5g) parametresi uygulanan analizler (Fourier dönüşümlü kızılötesi spektrokopisi (FTIR), X-ışını kırınımı (XRD), Taramalı elektron mikroskobu (SEM), Raman Spektroskopisi) ile incelenmiş olup; grafit toz miktarının üretilen grafen oksit ürünleri üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Tez çalışmasının ikinci aşamasında mikrodalga yöntemi kullanılarak grafen oksitten indirgenmiş grafen oksit üretimi gerçekleştirilmiş olup; elde edilen indirgenmiş grafen oksit ürünleri üzerinde 3 farklı mikrodalga gücü (100W, 200W, 300W) etkisi ile mikrodalga gücü ve grafit toz miktarının birleşik etkisi yapılan analizler (FTIR, XRD, SEM, Raman Spektroskopisi) incelenmiştir. Elde edilen 9 farklı indirgenmiş grafen oksit ürünlerinin analiz sonuçları incelendiğinde grafit toz miktarının ve mikrodalga gücünün indirgenmiş grafen oksit ürünleri üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda mikrodalga gücü artışı ile birlikte indirgeme işleminin daha başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the thesis, reduced graphene oxide was synthesized by using microwave support. The method used to produce reduced graphene oxide has 2 stage processes. At the first stage graphene oxide was produced from graphite powders by using Tour method. 3 different graphite powder amounts (1g, 3g, 5g) were used to produce graphene oxide samples and obtained products were analysized using Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), X-ray diffraction (XRD) and Scanning electron microscope (SEM), Raman Spectroscopy. It was observed that the amount of graphite powder has effect on the produced graphene oxide products. At the second stage, reduced graphene oxide were synthesized by using microwave support. In order to investigate the effect of microwave power (100W, 200W, 300W) were performed and obtained samples were analysized using FTIR, XRD, SEM, Raman Spectroscopy. Sole and combined effects of microwave power were investigated and it is observed that the reduction process is more successful with the increase of microwave power.