Bazı oksijen benzeri iyonlarda atomik yapı hesaplamaları
Atomic structure calculations in some oxygen like ions
  1. Tez No: 575098
  2. Yazar: MUSTAFA TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasında, Oksijen benzeri Flor (F II), Neon (Ne III) ve Sodyum (Na IV) için elektrik dipol geçiş olasılıkları, osilatör şiddetleri ve uyarılmış seviyelerin yaşam süreleri hesaplanmıştır. Hesaplamalarda en zayıf bağlı elektron potansiyel model (WBEPM) teori kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar literatürdeki deneysel ve teorik sonuçlarla karşılaştırılmış, iyi bir uyum gözlenmiştir. Ayrıca bazı geçişler için literatürde bulunmayan geçiş olasılığı, osilatör şiddeti ve uyarılmış seviyelerin yaşam süresi değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the electric dipole transition probabilities, oscillator strengths and lifetimes of excited levels for oxygen like Fluorine (F II), Neon (Ne III) and Sodium (Na IV) have been calculated. In the calculations, the weakest bound electron potential model (WBEPM) theory have been used. The obtained results are compared to the theoretical and experimental data in the literature and a good agreement has been observed. Moreover, the transition probability, the oscillator strength and the lifetime values of excited levels not exciting in literature for some transitions have been obtained.