İmalat sektöründeki işletmelerde endüstri 4.0'a geçiş için dijital olgunluk seviyesinin belirlenmesi:Yeni bir model önerisi
Determining the level of digital maturity of enterprises in the manufacturing sector for transformation to industry 4.0:A new model proposal
- Tez No: 575107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERK AYVAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Maliyetlerde azalma. Daha fazla üretim esnekliği. Daha verimli süreçler. Bunların hemen hemen her sektörde üretim yapan işletmelerin ortak talepleri olduğu bilinmektedir. Çok ciddi rekabetlerin olduğu bu pazar ortamında her sektörde karşımıza çıkan en önemli unsurun ise rekabetçilik olduğu görülmektedir. Rekabet avantajlarından en iyi şekilde yararlanmanın yolu ise, entegre ve yenilikçi elektrifikasyon, otomasyon ve dijitalleştirme çözümleri ile olabilmektedir. Endüstri 4.0 konsepti ile birlikte dijitalleşme çalışmaları endüstriyel otomasyon ve kontrol sistemleri ile birlikte kullanılmaya başlanmış, böylece endüstriyel otomasyon ve kontrol sistemleri ile bilgi teknolojileri birbirlerini destekleyen kavramlar haline gelmiştir. Mühendislik ve operasyonlardaki verimliliği arttırmayı, işletme maliyetlerini azaltmayı ve ürün kalitesini geliştirmeyi amaçlayan işletmelerde, endüstriyel otomasyon sistemlerine ve dijitalleşmeye geçişin ön plana çıktığı görülmektedir. Son yıllarda tüm Dünya'da gündemde olan, Endüstri 4.0 ve dijitalleşme çalışmalarının, üretim yapan işletmelerinde stratejik planları arasında yer aldığı gözlenmektedir. Üretim yapan işletmeler, Endüstri 4.0 ve dijitalleşme çalışmalarına başlamadan önce mevcut üretim sistemlerinin dijital seviyelerini bilmeyi ve yatırım planlarını buna göre yapmayı istedikleri görülmektedir. Bu çalışmada üretim yapan işletmelerin Endüstri 4.0'a geçmeden önce, dijital olgunluk seviyelerini belirlemelerine yardımcı olmak için yeni bir model önerisinde bulunulmuştur. Daha sonra, çok kriterli karar verme metotlarından AHP kullanılarak önerilen modelde bulunan ana ve alt kriterlerin önem düzeyleri bulunmuştur. Aynı zamanda bu makalede anlatılan çalışma, son zamanlarda çok gündemde olan dördüncü sanayi devrimini gerçekleştirme çabasında olan kişilere yeni fikirler verecektir.
Özet (Çeviri)
Decrease in costs. More production flexibility. More efficient processes. It is known that these are common demands of enterprises producing in almost every sector. In this market environment where there are very serious rivalries, the most important factor encountered in every sector is competitiveness. The best way to benefit from competitive advantages is through integrated and innovative electrification, automation and digitalization solutions. In conjunction with the Industry 4.0 concept, digitalization studies have been used in conjunction with industrial automation and control systems, thus industrial automation and control systems and information technologies have become concepts that support each other. It is seen that the transition to industrial automation systems and digitalization is at the forefront in enterprises aiming to increase efficiency in engineering and operations, decrease operating costs and improve product quality. In recent years, it is observed that Industry 4.0 and digitalization studies, which are on the agenda all over the world, are among the strategic plans in the manufacturing enterprises. Production companies, Industry 4.0 and digitalization studies before starting to know the digital levels of existing production systems and investment plans to do so according to the wants. In this study, a new model was proposed in order to help the production companies to determine their digital maturity levels before moving to Industry 4.0. Then, AHP was used for multi-criteria decision-making methods and significance levels of the main and sub-criteria found in the proposed model were found. At the same time, the work described in this article will give new ideas to people who have been trying to realize the fourth industrial revolution that has been on the agenda recently.