Bulanık karar verme yöntemi ile tedarikçi performans değerlendirmesi: Tekstil sektöründe bir uygulama
Supplier performance evaluation with fuzzy decision making method: An application in textile industry
- Tez No: 575118
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBKAT KAÇTIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tedarik zinciri yönetimi, hammaddenin nihai müşteriye ulaşana kadar geçilen tüm süreçleri ve akışları kapsamaktadır. Bu sebeple tüm iş süreçleri zincirin birer halkası olarak düşünülmeli, halkaların tamamı aynı hedefler doğrultusunda ilerlemeli ve zincirin kazancını düşünmelidir. Zincirin üyeleri arasındaki partnerlik ilişkisi tedarik zincirinin devamlılığı açısından önemlidir. Çalışmanın ilk kısmında Bulanık Karar Verme Yöntemlerinden Bulanık Analitik Hiyerarşi Proses yöntemine ve Bulanık TOPSIS yöntemine ait çeşitli sektörlerde yapılmış tedarikçi performans değerlendirmelerinin literatür çalışmaları incelenmiştir. İkinci kısımda tedarik zinciri ve tedarik zinciri yönetimine ait tanımlar ve genel bilgiler verilmiştir. Bulanık Analitik Hiyerarşi Proses (BAHP) ve Bulanık TOPSIS yöntemleri kullanılarak Çerkezköy'de tekstil sektöründe faaliyet gösteren firmanın metal aksesuar tedarikçilerinin performans değerlendirilmesine ait uygulamaya yer verilmiştir. Uygulama kapsamında karar grubuyla yapılan değerlendirmeden elde edilen veriler Bulanık Analitik Hiyerarşi Proses yöntemi (BAHP) ile ağırlıklandırılmış, akabinde elde edilen ağırlıklardan yararlanılarak Bulanık TOPSIS yöntemi uygulanmıştır. Son kısımda yapılan çalışmanın sonuçları aktarılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Supply chain management covers all processes and flows that are passed until the raw material reaches the end customer. For this reason, all business processes should be considered as a ring of the chain, all of the rings must move towards the same goals and consider the gains of the chain. The partnership relationship between the members of the chain is important for the continuity of the supply chain. In the first part of the study Fuzzy Decision Making Methods of Fuzzy Analytical Hierarchy Process method and Fuzzy TOPSIS method's literature review of supplier performance evaluations made in various sectors has been examined. In the second part, the definitions and general information about supply chain and supply chain management are given. Using Fuzzy Analytic Hierarchy Process and Fuzzy TOPSIS methods, the application of the performance evaluation of the metal accessories suppliers of the company operating in the textile sector in Çerkezköy is included. The data obtained from the evaluation with the decision group were weighted by the Fuzzy Analytic Hierarchy Process method (BAHP) and fuzzy TOPSIS method was applied after using the weights obtained. The results of the study conducted in the last section were submitted and suggestions were presented.