Tekstil sektöründe tedarikçi değerlendirme ve sipariş atama modeli
Supplier evaluation and order allocation model in textile industry
  1. Tez No: 960066
  2. Yazar: SİNEM SEZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN ÖZKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Artan rekabet, hızlanan üretim süreçleri ve dinamik piyasa koşulları şirketleri stratejik kararlar almaya zorlamaktadır. Tekstil sektöründe, müşteri taleplerini yüksek kalite ve uygun fiyatı garanti altına alırken hızlı bir şekilde karşılamak için fason tedarik üretim süreçlerinin etkin bir şekilde yönetilmesi esastır. Bu bağlamda, rekabet avantajı arayan bir şirket için doğru tedarikçiyi seçmek hayati önem taşımaktadır. Tedarikçi kapasitesi, işçilik kalitesi, zamanında teslimat ve maliyet etkinliği gibi faktörler tekstil şirketlerinin performansı üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Tedarikçi değerlendirme sürecinde sürdürülebilirlik kriterleri, verimlilik, hız ve kalite gibi unsurlar dikkate alınmalıdır. Bu çalışma, üretimi dış kaynaklı hale getiren tekstil şirketlerinde fason tedarikçileri değerlendirmek için bir karar destek metodolojisi önermektedir. Metodoloji, odak ürün gruplarını belirlemek için iki kademeli Pareto analizi, fason tedarikçi değerlendirmesi için bulanık çok kriterli karar verme teknikleri ve kapasite tahsisi için matematiksel modelleme yaklaşımlarını içermektedir. Pareto analizi ile en karlı ürün gruplarını belirlemek, fason tedarikçileri Bulanık Tabanlı Sıralı Öncelik Yaklaşımı (OPA) ve Kriter Alt Aralıklarının Tek Aralıklara Fonksiyonel Eşlenmesiyle Alternatiflerin Sıralanması (RAFSI) yöntemi ile değerlendirmek ve siparişleri fason üretim planlarına planlamak için karma tamsayı programlama modeli sunmak için gerçek bir vaka çalışması sunulmaktadır. Önerilen yaklaşım, tedarikçi seçim sürecinin etkinliğini artırır ve benzer endüstriyel ortamlarda sözleşmeli üretimde stratejik karar alma için pratik bir çerçeve sunar.
Özet (Çeviri)
Increasing competition, accelerating production processes and dynamic market conditions are forcing companies to make strategic decisions. Effective management of contract supply production processes is essential in the textile sector to promptly meet customer demands while ensuring high quality and affordability. In this context, choosing the best subcontractor is crucial for a company seeking a competitive advantage. Factors such as supplier capacity, quality of workmanship, timely delivery, and cost efficiency have a direct impact on the performance of textile companies. During the supplier evaluation process, factors such as sustainability criteria, efficiency, speed and quality should be taken into account. This study proposes a decision-support methodology for evaluating subcontractors in textile companies that outsource manufacturing. The methodology incorporates a two-tiered Pareto analysis to identify focus product groups, fuzzy multi-criteria decision-making techniques for subcontractor assessment, and mathematical modeling approaches for capacity allocation. A real case study is presented to identify the most profitable product groups via Pareto analysis, to evaluate subcontractors through the Fuzzy-based Ordinal Priority Approach (OPA) and Ranking of Alternatives by Functional Mapping of Criteria Sub-Intervals to Single Intervals (RAFSI) method, and mixed integer programming model for scheduling orders to subcontractors' production plans. The proposed approach enhances the effectiveness of supplier selection process and offers a practical framework for strategic decision-making in contract manufacturing in similar industrial settings.