Natüralist oyunculuk yolunda önemli bir durak: Eric Morris
An important milestone on the way to naturalistic acting: Eric Morris
  1. Tez No: 575145
  2. Yazar: ZAFER ÖNCÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÇELENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde oyunculuk eğitiminde kullanılan birçok yöntem mevcuttur. Stanislavski“sistem”iyle başlayan natüralist/gerçekçi oyunculuk yaklaşımı, 1930'lu yıllarda Lee Strasberg ile Amerika'da metot oyunculuğuna evrilmiştir. Bu tez çalışmasının odağa aldığı Eric Morris ise Stanislavski ve Starsberg'in çalışmalarından hareketle günümüz çağdaş natüralist oyunculuk yönteminin temellerini atmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde, natüralist oyunculuğun yolculuğu araştırılmış, Antik Yunan döneminden 19.yy'da ortaya çıkan Stanislavski“sistem”ine kadar geçen tarihsel süreçteki natüralist/gerçekçi unsurlar saptanmıştır. İki alt başlıktan oluşan birinci bölümde öncelikle Stanislavski'nin oyunculuk sistemi incelenmiştir. Bu bölümde çalışmanın natüralist oyunculuğu odağa alması nedeniyle yönetmenin ilk dönem çalışmalarını kapsayan psikolojik eylemler yöntemi üzerinde durulmuştur. İkinci alt başlıkta ise Strasberg'in sistem oyunculuğundan yola çıkarak geliştirdiği metot oyunculuğu ve Stanislavski ile ayrıldığı noktalar incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde, ilk önce Eric Morris'in biyografisi incelenmiş, oyunculuk yönteminin gelişimini belirleyen öğeler saptanmıştır. Daha sonra, Morris'in oyunculuk yöntemini oluşturan OLMA, işçilik süreci ve nihai bilinçlilik aşamaları ayrıntılı olarak araştırılmıştır. Söz konusu aşamaları oluşturan alıştırmalardan önemli olanları seçilmiş ve detaylıca incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise, natüralist oyunculuk üzerine genel bir kritik yapılmış, Eric Morris tekniğinin günümüz oyunculuk eğitiminde kullanılabilme ihtimali değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Currently there are many methods used for acting education. The Stanislavski“system”beginning a naturalist/realistic approach to acting evolved into method acting with Lee Strasberg in the 1930s in America. The focus of this thesis study, Eric Morris, moved from studies by Stanislavski and Strasberg to form the foundations of the current contemporary naturalist acting method. The introduction section of the study researches the journey to naturalist acting from the period of Ancient Greece to the Stanislavski“system”developed in the 19th century, identifying naturalist/realist elements within the historical process. The first section comprising two headings initially investigates Stanislavski's acting system. In this section of the study the focus is naturalist acting, dealing with the psychological action method encompassing studies by the director in the early period. The second subheading investigates the point at which method acting developed based on Strasberg's system of acting and Stanislavski separate. The second section of the thesis first investigates Eric Morris' biography, and identifies elements determining development of acting methods. Then BEING, the craft process and the ultimate consciousness stages forming Morris' acting system are researched separately. The more important habits forming these stages are selected and investigated in detail. In the conclusion section, there is a general overview of naturalist acting, and the possibility of using Eric Morris' techniques for acting education in the present day is evaluated.