Sivil toplum kuruluşlarının belediye yönetimine etkileri: Şanlıurfa örneği
The impact of non-governmental organisations on theadministration of municipalities: Şanlıurfa example
- Tez No: 575146
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sivil toplum kuruluşlarının ve belediyelerin temel özellikleri toplum odaklı çalışan kuruluşlar olmasıdır. Her iki kuruluşun birbirine yakın işlevler yerine getirmesi ve aynı amaca hizmet etmeleri bu iki kuruluşun birbirine yakın ilişki içinde bulunmalarını zorunlu haline getirmiştir. Sivil toplum kuruluşları, toplumun arz ve taleplerini dikkate alarak kamuoyu oluşturup ve yönlendirerek bu istekleri yetkili mercilere ulaştırıp, çözüm bulmaya çalışmaktadır. Belediyeler ise sivil toplum kuruluşlara aracı konumda olup toplumdan gelen talepleri gerçekleştirmeye çalışan kuruluşlardır. Bu çalışma; birbiriyle yakın ilişki içinde olan iki kuruluşun birbirileri ile olan ilişkilerini incelemek ve toplumun mozaiği olan, toplumu temsil eden sivil toplum kuruluşlarının, seçimle iş başa gelen belediyelerle olan koordinasyon, katılım ve yardım gibi konularda etkileşimlerini ölçmek için yapılmıştır. Sivil toplum kuruluşlarının, belediye yönetimlerine olan etkisini nasıl değerlendirdiklerini öğrenmek için, Şanlıurfa merkezdeki sivil toplum kuruluşları ile anket çalışması yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda sivil toplum kuruluşlarının belediyelerle uyum içerisinde, koordinasyon halinde bulundukları, belediye yönetiminin karar alma süreçlerinde, faaliyetlerinde birlikte hareket ettiği sonucuna varılmıştır. Fakat sivil toplum kuruluşlarının belediye yönetimi tarafından alınan kararlara katılımı sadece danışma görevi olarak değil, resmi yetkili olarak bulunmak istedikleri anlaşılmaktadır
Özet (Çeviri)
The main characteristics of non-governmental organizations and municipalities are being community-oriented institutions. Both institutions fulfilled similar functions and served the same purpose that made it necessary for these two kind of organisations to have close relations with each other. Non-governmental organizations are trying to find solutions by raising and directing the public attention through taking the appeal and demands of the society into account and delivering these requests to the relevant authorities. Municipalities as the mediators of non-governmental organizations are institutions that try to realize the demands and desires that are brought up by the society. The aim of this study is to examine the relations between these two type of organisations that have functions related to similar issues and to measure the interactions between non-governmental organizations representing the society and the municipalities that come to power through elections on coordination, participation and assistance. A survey was conducted with non-governmental organizations located in central of Şanlıurfa to find out how non-governmental organizations evaluate their impact on municipal administrations. As a result of this study, it was concluded that non-governmental organizations were in coordination with the municipalities and in coordination with the municipal administration in decision-making processes and activities. However, it is understood that they want to be involved in the decisions taken by the municipal administration, not only as an advisory, but as an official partner